FOGYATÉKKAL ÉLŐK KATHECHÉZISE

Szerző: Pál Eszter rovat: Szakdolgozat címkék: katechézis, Katechézis, Fogyaték

Szakdolgozatom témájául a fogyatékkal élők katechézisét választottam. Azért tartom fontosnak e terület vizsgálatát, mert az a tapasztalatom, hogy ez jelenleg egyházunkban égető kérdés. Rengeteg olyan gyermek van jelen egyházi-, illetve az állami intézményekben is, akiket érint ez a problémakör. Gyakran szembesülünk azzal, hogy sajátos nevelésű, beilleszkedési zavarral küzdő, esetleg enyhén értelmi fogyatékkal élő tanuló, hiperaktív, bármilyen szenzoros integrációs zavarral küzdő gyermek ül a padsorokban. Amikor ilyen problémával találkozunk, a legtöbb tapasztalat azt mutatja, hogy nincs eszköz a kezünkben, esetleg kevés információnk van ahhoz, hogy ezeket a feszült helyzeteket feloldjuk. Így ez a dolgozat egyrészt egy esetleges segítségnyújtás lehet azoknak, akik ilyen falakban ütköznek a hittanoktatás során. Másrészt pedig a két nagy szakterület, a fogyatékkal élők világának és a katechézis területének elméleti összehangolására szolgál. Dolgozatom témájának megválasztásában motiváló tényező, hogy a teológiai tanulmányaim mellett a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolának is hallgatója vagyok.

A dolgozatomban a következő felosztással élek:

- legelőször a fogyatékosság elméleti kérdéskörét elemzem,

- majd a katechézis megfelelő ismérveit tárgyalom,

- majd a dolgozatom végén, pedig igyekszem gyakorlati síkon is ezt a két témát összeilleszteni.

Szerző: