Megérkezett az orvoscsoportunk Bangladesbe
2018. július 11., szerda„A felnőttek tekintetében látszik, hogy mennyi gyötrelmen mentek keresztül és sok a várandós nő. A gyerekek játszanak, jó kedvűek" – így írta le első benyomásait Juhász Márton a Magyar Református Szeretetszolgálat ügyvezető igazgatója a bangladesi Kutupalong menekülttáborban tett első látogatásukat követően.
Július 9-én indult Bangladesbe a Magyar Református Szeretetszolgálat orvoscsoportja, és csaknem 30 órával később, helyi idő szerint kedden este érkeztek meg úticéljukhoz, a mianmari határ közelében található rohinja menekülttábor melletti Cox's Bazar nevű városba. Szerdán a helyi segélyszolgálatokkal egyeztettek arról, hogy miként tudják a táborban élők helyzetét legjobban segíteni.
A csoportot arra kérték, hogy a következő héten két képzést tartsanak a területen dolgozó orvosoknak és nővéreknek, valamint látogassanak el az ellátási helyekre, hogy a folymatokat látva fejlesztési javaslatokat fogalmazhassanak meg. Az első képzésen várhatóan 30 orvos és nővér vesz részt, ekkor főként a fertőzések kezelésére, az égések és egyéb sebek ellátására, valamint az újraélesztés oktatására koncentrálnak majd. A második továbbképzést 15 főnek tartják a tömeges balesetek ellátásának protokolljáról.
„A fejlesztési és oktatási tevékenységnek köszönhetően nagyobb hatása lesz annak, amit a táborban elvégezhetünk, hiszen ennek köszönhetően hosszabb távon, több emberhez jut el a segítségünk" – fogalmazott Sári Ferenc, az orvoscsoport vezetője. Csütörtökön már a terepen lesz minden orvos, végzettségük szerint különböző területeken segítenek majd. A magyar orvosok arról is egyeztetnek, hogy miként tudnák hatékonyabban megvalósítani a helyiek a műtét utáni rehabilitációt, a szülés előtti és utáni gondozást, a családtervezést, a fogászati és szájsebészeti betegségek ellátását.
Az orvoscsoport tagjai arról is beszámoltak, hogy a helyi és nemzetközi szervezetek bevonják a menekülteket az infrastruktúra kialakításába, így hasznos munkát adnak számukra, például betongyűrűt öntenek, segédkeznek a csatornahálózat kialakításában, ülepítő tartályt készítenek. Ezért a munkáért fizetést is kapnak és emellett segítenek a közösségüknek, hasznosan töltik az idejüket.
Az orvoscsoport missziója támogatható a 1358-as adományvonal tárcsázásával (egy hívás 250 forint) vagy online adományozással.
Forrás: jobbadni.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.