Hogyan reformál az Amerikai Református Egyház?

2012. augusztus 21., kedd

Az Amerikai Református Egyház (RCA) hasonló kihívásokkal néz szembe, mint egyházunk: a gyülekezetek lélekszáma csökken, a lelkipásztorok közül sokan kimerülnek. Újításra, reformokra és együttgondolkodásra kezdtek el fókuszálni. Partneregyházunk vezetőinek és tagjainak gondolatai és tapasztalatai nekünk is iránymutatásul szolgálhatnak.

Az Amerikai Református Egyház 2003-ban fogadta el a tíz évre szóló célkitűzéseket tartalmazó Elhívásunk című dokumentumot, amely középpontjába az újonnan létrejövő egyházak mellett a már létezőek újraélesztését helyezte, a tanítványság, vezetőség és küldetés dinamikus alapjaira építve. A célokat 2008-ban kibővítették a rasszizmustól mentes jövő ideájával.

Az újjáéledés gyökerei

Minden egy beszélgetéssel kezdődött a chicagói repülőtér várótermében 1996-ban, mikor a Zsinat újonnan megválasztott elnöke, Tony Vis a terveiről beszélgetett az akkori főtitkárral, Wes Granberg-Michaelson-nal. Megállapították, hogy az egyház megújulására nagy hangsúlyt kell fektetni. Ennek érdekében Vis tizenkettő olyan lelkészt hívott össze az Amerikai Református Egyházból, akik gyülekezete fordulatot vagy jelentős számbeli növekedést élt meg.

A csoport először 1997 legelején gyűlt össze Dél-Kaliforniában, hogy tapasztalataikról beszéljenek. Ideje volt, hogy olyan mozgalom jöjjön létre, amely megmutathatná, mit is jelent napjainkban egyháznak lenni. Az egyszeri alkalomra tervezett csúcstalálkozóból tízéves mozgalom lett.

A csoport beszámolót készített a megújulás fontosságáról az 1998-as Zsinat számára, és évente több alkalommal is találkozót szervezett, melyen az egyház fejlesztésére különböző forrásokat és programokat vizsgáltak meg.

Három program az Amerikai Református Egyház felekezeti megújulásának alapvető részévé vált: a lelkészi hálózat, a felkészítés és a természetes egyházi fejlődés. A lelkészi hálózat kiépítésében nagy szerepet vállaltak a megújulási csoport tagjai, akik saját régiójukban kezdték el a munkát.

Felekezeti fókusz

Az Elhívásunk 2003-as középpontba kerülését erőteljesen támogatta Barbara Fillette, a Reformed Church Center igazgatója, aki szerette volna, ha az egyház figyelmet fordít a kis egyházak életképességére. Annyi kis egyház van, amely bátorításra szorul a fennmaradáshoz. Fillette szerint a sikert azon lehet mérni, mennyire épül be valaki be abba a közösségbe, ahova elhívták.

Az Elhívásunk elfogadásával az 1997-ben létrejött ad hoc csoport munkája feleslegessé vált, így 2007-ben feloszlott, munkája véget ért. Az Amerikai Református Egyház megújulása természetesen örök feladat, vallja a csoport.

Fordította: Külügyi Iroda

Forrás: RCAToday