Az egyházi oktatásügyhöz kapcsolódó alapítványok, egyesületek
-
Kárpát-medencei Református Oktatási Alap
A Kárpát-medencei Református Oktatási Alap célja, hogy támogassa az egyházi oktatást, a magyar református nevelést. A kezdeti éveben, a Generális Konvent elnökségének felhívására 2009. május 22-ig 31 magyarországi református közoktatási intézmény csatlakozott az Alaphoz, majd a Magyar Református Középiskolák Találkozóján (2009-ben Sepsiszentgyörgyben, majd 2010-ben MIskolcon) részvevő valamennyi középfokú oktatási intézmény a Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből, a Partiumból és Magyarországról megerősítette csatlakozásdi szándékat. Az Alap működési elvét a Kárpát-medence Református Oktatási Intézményeinek I. Tanévnyitóján (Miskolc, 2010. augusztus 28.) az egyházkerületek oktatásügyi koordinátorai egyeztették.
Az Oktatási Alap pénzügyi feltöltése nem a működtetésre és felújításra szolgáló állami források felhasználásával és nem is a diákok közvetlen adományaiból történik. Az Oktatási Alap pénzügyi bevételeinek legfőbb tételét a református közoktatási intézmények növendékeinek, valamint a szülőknek és a pedagógusoknak adománygyűjtése képezi (első alkalommal összehangoltan 2010 októberében a Kárpát-medence egész területén). Az adománygyűjtés segítségével – a tényleges anyagi támogatás megszervezése mellett – az egyházi oktatást körülvevő közvélemény figyelme ráirányul(hat) a magyar református nevelés és a nemzet egészére.
Az adománygyűjtés konkrét céljairól minden esztendőben a Generális Konvent elnöksége dönt. -
Református Tehetséggondozó Alapítvány (RTA)
Az RTA célja a református tehetséggondozás támogatása, amelyet a Református Pedagógiai Intézettel egyeztetve végez. Református Egyházunk és hazánk jövője szempontjából meghatározó jelentőségű közoktatási és felsőoktatási intézményeink tehetséges növendékeinek felkarolása. E tevékenység felöleli a kiemelkedő képességű gyermekek és ifjak felkutatását, a hátrányos helyzetűek támogatását, valamint az oktatási intézményen belüli és kívüli tehetséggondozását.
Az Alapítvány konkrét feladatai közé tartozik a tehetséggondozási programok és munkatervek készíttetése, a tehetséges diákok felkutatása, a hátrányos helyzetű tehetséges diákok támogatása pályázatok útján, a református oktatási intézményekből kikerülő tehetséges fiatalok sorsának figyelemmel kísérése, a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység,tehetséggondozó táborok, rendezvények támogatása,a református tehetséggondozás területét felölelő írások, publikációk megjelenésének támogatása.
Az Alapítvány kuratóriumának tagjai: Ábrám Tibor (Miskolc), Győri József (Debrecen), Molnár Tímea (Kaposvár), Papp Kornél (Halásztelek), Tombor László (Érd), Dr. Tőkéczki László (Budapest), Dr. Veres Bertalan (Zsarolyán)
Székhely: 1146 Budapest, Abonyi u. 21.
*
A Református Tehetséggondozó Alapítvány (RTA) az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. tv. 30. § (4) bekezdése alapján közzéteszi 2012., 2013. és 2014. évi beszámolóját illetve ennek közhasznúsági mellékletét.
-
Országos Református Tanáregyesület (ORTE)
Országos Református Tanáregyesület Elnök: Dr. Korsós Bálint Cím: 4044 Debrecen, Kálvin tér 16 Telefon: (+36 52) 516 883 Fax: (+36 52) 516 861 E-mail: orte@orte.hu Honlap: www.orte.hu Az Országos Református Tanáregyesület összefogja a magyar református iskolaügyért tenni akaró személyeket. Erősíti a református iskolák protestáns szellemiségét rendezvényekkel, kiadványok megjelentetésével. Tagjainak érdekeit védi.
Az 1902-ben, a Debreceni Református Kollégiumban alapított szervezet akkor Kárpát-medencei kitekintésű volt. A Tanáregyesület 1992-ben ugyancsak a Debreceni Kollégiumban indult újra, aminek tagjai között 2004 óta ismét vannak olyan Kárpát-medencei református tanárok, akik a jelenlegi országhatárokon kívül élnek és dolgoznak.
Az ORTE évenként megrendezett szakmai konferenciáin, -amelyek egyúttal az Egyesület közgyűlései is-, a 60-nál is több oktatási intézményt (óvodától egyetemig) képviselő mintegy 400 tagjának mintegy harmada vesz részt.
Az Egyesület Alapszabálya lehetőséget nyújt arra is, hogy a református iskolákban tanító nem református felekezetű kollégák, valamint a nem egyházi iskolákban oktató református tanárok is szerepet vállaljanak az ORTE-ban.
-
Református Iskolák Diáksportszövetsége (RIDISZ)
A református iskolák diákjainak képviselete, sportolásának, versenyeztetésének szervezett keretek közötti elősegítése, a szabadidő hasznos eltöltésének szervezése és az egészséges életmódra való nevelés keresztyén szellemben a sport sajátos eszközeivel a legfőbb célja a Református Iskolák Diáksportszövetségének. Feladatai között szerepel évenként legalább egy alkalommal országos verseny előkészítése, szervezése, valamint területi szervek létrehozása és azok működésének segítése.
A RIDISZ rendes tagja lehet minden református iskola, amennyiben a szövetség alapszabályát elfogadja és kéri felvételét a szövetségbe. A tagfelvételről a közgyűlés, ill. két közgyűlés között az Elnökség dönt. A szövetség pártoló tagjai lehetnek azok a nagykorú magánszemélyek, jogi személyek, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetek, akik illetve amelyek vállalják a szövetség erkölcsi és anyagi támogatását.
RIDISZ elnöke: Balássy László
Honlap: www.ridisz.hu
-
A Történelmi Egyházak Közoktatási Intézményvezetőinek Országos Egyesülete (TEKIOE)
A 2006. februárjától működő TEKIOE feladatának tekinti az intézményvezetők szakmai, vezetői ismereteinek bővítését, továbbképzések, konzultációs fórumok, konferenciák szervezését és a történelmi egyházak intézményei közötti hatékonyabb szakmai kommunikáció kialakítását. Az Egyesület segíteni szeretné az intézmények pedagógusainak, tanulóinak és szüleiknek hatékonyabb tájékoztatását, érdekeik védelmét. Emellett figyelemmel kívánja kísérni a neveléssel, oktatással kapcsolatos országos és helyi szintű intézkedéseket, és a döntés-előkészítések során képviselni fogja tagjainak véleményét, érdekeit.
Az Egyesület alapítói fontosnak tartják, hogy a történelmi egyházak fenntartásában működő közoktatási intézmények hagyományait védjék, megőrizzék, ápolják és bemutassák.
Az Egyesület tagja lehet a történelmi egyházakhoz tartozó intézményeken kívül bármely olyan alapítványi vagy egyesületi óvoda, iskola vezetője, igazgatótanácsi tagja is, aki a történelmi egyházak értékrendjét elfogadja.
Az egyesület elnöke: dr. Kálmán Attila, a Tatai Református Gimnázium igazgatója
Az egyesület székhelye: 1092 Budapest, Knézich u. 3-13.
Honlap: www.tekioe.hu
Címkék
Figyelem!
A Reformatus.hu megújult
Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.
Olvasta már?
-
Newsletter of the RCH - 17 December 2019
-
Tanoda létrehozása és működtetése országosan 12 helyszínen
Felzárkózási pályázatok EFOP-3.3.1-15-2015
-
Hazai (kis) projektek
.
-
Szeretett imádkozó fiatal Testvérek!
Fazekas László felvidéki református püspök gondolatai a 2019-es imaéjjelre.
-
A legnehezebb imatéma
Steinbach József dunántúli református püspök gondolatai a 2019-es imaéjjelre.