Az Európai Parlament a keresztyénüldözés ellen
2015. december 03., csütörtökMagas rangú találkozó keretében foglalkozott az Európai Parlament (EP) a világszerte erősödő keresztyénüldözéssel december 1-én Brüsszelben.
Az EP által szervezett és az Antonio Tajani alelnök által egybehívott konferencián európai egyházi szervezetek képviselői és jelentős egyházak vezetői is részt vettek. Az Európai Egyházak Konferenciájának (CEC) elnöke, Christopher Hill nyitóbeszédében a keresztyéneket sújtó üldözés és erőszak kapcsán két személyes élményéről számolt be. Beszélt egy keresztyének lakta, marginalizált malajziai faluban tett látogatásáról, ahol a legalapvetőbb infrastruktúra is hiányzik, illetve utalt arra a nigériai régióra, ahonnan jószerint az összes keresztyén eltűnt a Boko Haram erőszakos üldözésének következtében. „A keresztyénüldözés nem egyszerű és a formája sem egységes", hangsúlyozta Hill. „Különösen ott, ahol az ISIS és az általa terjesztett ideológia teret nyer, a keresztyéneket egyértelműen üldözés éri, templomaikat lerombolják és a keresztyénség bölcsőjének ősi templomait teljes pusztulás fenyegeti".
Más résztvevők arra figyelmeztettek, hogy a világ egyes vidékein a keresztyénség teljesen eltűnhet. A végszükségben lévő egyházat támogató segélyszervezet képviselője, Dr. John Newton felhívta a figyelmet arra, hogy az aktuális konfliktus nyomán 700 000 szíriai keresztyén, azaz a teljes közösség fele hagyta el hazáját. Azt is megemlítette, hogy Irakban már csak 300 000 keresztyén maradt az elmúlt évtized viszályai következtében. A konferencián szakértők ismertettek esettanulmányokat a balkáni országokból, Pakisztánból, Irakból és Eritreából.
A résztvevőket mélyen megérintette a hitéért megkínzott Helene Berhane személyes története. Az eritreai keresztyén nőt letartóztatták és egy konténerben tartották fogva csak azért, mert nem volt hajlandó aláírni a keresztyén hitének megtagadását igazoló dokumentumot. Az Amnesty International közbenjárására Berhane végül kiszabadult és ma Európában él.
Zárszavában az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz biztosította a résztvevőket és a nyilvánosságot is arról, hogy az EP „minden tőle telhetőt megtesz a keresztyének védelmében".
Külügyi Iroda
Forrás: www.ceceurope.org
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.