Kárpátaljai kerekasztal
2016. október 27., csütörtökNémet, svájci, osztrák és amerikai egyházak és segélyszervezetek tanácskoztak Beregszászon a kárpátaljai reformátusok szolgálatának támogatásáról. Az egyeztetésen az Magyarországi Református Egyház (MRE) és a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) is képviseltette magát.
A beregszászi Diakóniai Központ adott otthont október 24. és 26. között a Kárpátaljai kerekasztal nevű konzultációnak, amelyen a határon túl élő magyar reformátusok missziói és diakóniai szolgálatát támogató nyugat-európai, amerikai egyházak és segélyszervezetek képviselői tanácskoztak arról, hogy növelhetnék jelenlétüket és koordinálhatnák támogatásukat a még hatékonyabb együttműködés érdekében.
A svájci református egyházak segélyszervezete, a HEKS képviselője, Matthias Herren, 2007, 2009 és 2012 után immár negyedszer hívta össze a tanácskozást a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) és az MRE Külügyi Irodájának közreműködésével. A HEKS kiemelt támogatója a Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Központjának és a központ által koordinált szociális és egészségügyi programoknak. A HEKS, valamint az egybehívott német, osztrák és amerikai partnerek az egyház missziói kezdeményezéseit jelentős támogatással segítik.
A kerekasztal résztvevői a vendéglátó egyház püspökével, Zán Fábián Sándorral, valamint Nagy Béla főgondnokkal együtt értékelték az előző tanácskozás óta eltelt időszak kezdeményezéseit és egyeztettek a jövőbeli együttműködésről. A témák között szerepel a jelenleg is futó vagy beindítás előtt álló projektek, köztük a beregszászi idősek otthona, a leányanyaotthon (krízis központ), a naponta 280 adag ételt elosztását koordináló szociális konyha, a hetyeni és mezővárii rehabilitációs központ fogyatékkal élők gyerekek számára, illetve ifjúsági- és cigánymissziós kezdeményezések kiértékelése és támogatása. A 11 fős csoport személyesen is felkereste az érintett projekteket és intézményeket, valamint ellátogatott a jégkár sújtotta településekre is, ahol a helyi gyülekezetek jelentős helyreállítási támogatást kaptak német és svájci szervezetektől, az MRSZ közvetítésével.
Új kezdeményezésként egyeztettek a részvevők a HEKS támogatásával létrehozott Kárpátaljai Keresztyén Diakóniai Alapítványról, amely egyedül élő, idős vagy beteg emberek otthoni ellátásban nyújt segítséget. Erre a célra hozták létre az Otthoni Beteggondozó Szolgálatot. A program képzett szakemberei az önellátásra képtelen, vagy a kórházi kezelés után hazakerült emberek gondozását végzik.
A HEKS mellett az osztrák Diakónia, a német Brot für die Welt nevű egyházi segélyszervezet, a Badeni Egyház, a Rajnai Egyház és a Németországi Református Egyház, valamint a PC USA képviseltette magát a tanácskozáson. A tanácskozáson közvetítőként, és a legnagyobb támogató képviselőjeként részt vett az MRSZ lelkész-igazgatója, Balog Barnabás és a szervezet vészhelyzetkezelési vezetője, Osgyán Dániel. Az MRE-t Ódor Balázs külügyi irodavezető képviselte.
Külügyi Iroda
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.