Húsz éves a Partnerhilfe

2012. október 23., kedd

Bécsben ülésezik az európai egyházak közötti szolidaritás legsikeresebb kezdeményezésének vezetősége. A Partnerhilfe eredetileg az NSZK területén élő lelkészek személyes szolidaritási akciója volt az NDK-ban élő kollégáik, lelkészek és egyházi munkatársak számára.

A német újraegyesítés óta az EKD egyházaiban szolgáló lelkészek személyes jövedelmükből a közép- és kelet-európai kollegáikat támogatják. A 2005 óta bejegyzett egyesületként működő szervezet a felajánlott támogatások elosztásáért felel és azoknak az alapelveknek az érvényesítésért, melyek a támogatás elosztását meghatározzák.A rászorultság elve alapján a jelentősen lecsökkentett támogatásból Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban és Szlovéniában két éve már csak a nagycsaládos és a nyugdíjazott lelkészek részesülhetnek.

A Partnerhilfe taggyűlésére az említett közép-európai partneregyházak képviselőit is meghívták, a tanácskozáson ugyanis a harmadik csoportba tartozó, „tehetősebb" egyházak jövőbeli támogatásáról egyeztettek a résztvevők.

Huszonötezer német lelkész nagy része adakozik ma is a Partnerhilfe keretében, de a támogatás ennek ellenére csökken. Az adomány teljes összege idén először „múlta alul" a 2 millió eurót.
1957-ben alapították a „testvéri szolgálatnak" nevezett egyházi alapot, amelyikből harmincöt év alatt 233 millió német márka támogatás jutott az NDK-ban szolgáló lelkészeknek.
1991-ben, a német újraegyesítést követően döntöttek úgy a német egyházak, hogy a programot fenntartják, és Közép- és Kelet-Európa szórványban élő protestáns egyházainak lelkészeit támogatják az adományokból. 1992-ben kapta a kezdeményezés a Partnerhilfe nevet.
2005-től bejegyzett egyesületként működik a szervezet, amelyiknek köszönhetően eddig összesen 62,3 euró személyes adomány érkezett a térségbe.

2011-ben a Magyarországi Református Egyház a Partnerhilfe Egyesülettől 92 900 euró támogatást kapott. Az elmúlt évek hagyományai alapján az MRE Partnerhilfe Bizottság – a Zsinat Elnökségi Tanácsával való konzultáció alapján – úgy határozott, hogy a támogatást a nyugdíj típusú ellátásban részesülők közül a 85 000 forintnyi havi kiegészítő nyugdíjnál kevesebbet kapó lelkipásztorok, valamint a három vagy több gyereket nevelő lelkészcsaládok között osztja szét, személyenként és családonként egyenlő arányban, 28 452 forint összegben.

A támogatás célba juttatását az elmúlt években a Magyarországi Református Egyház a Református Lelkészi Nyugdíjintézeten keresztül végzi. A Református Lelkészi Nyugdíjintézet jelentése alapján 2011-ben mindösszesen nyolcszáz-hetvenkilenc személy, illetve család részesült Partnerhilfe támogatásban. Már évek óta nem kapnak Partnerhilfe támogatást az egyházi intézményekben dolgozók, illetve aktív lelkipásztorok, s a nyugdíj típusú ellátásban részesülők közül azok, akiknek a havi nyugdíjkiegészítése meghaladja a 85 000 forintot.

Külügyi Iroda