Orgonaavató ünnep a Kistemplomban

2019. október 11., péntek, Debrecen

A debreceni Kistemplom orgonáját 2016-ban kezdték el felújítani, és 2018 karácsonyán szólalt meg először több évtizedes hallgatás után az Európa-szerte egyedülálló hangszer. Október 11-13. között orgonaavató ünnepséget szerveznek: könyvbemutatóval, kerekasztal-beszélgetéssel, orgonakoncertekkel és ünnepi istentisztelettel várják az érdeklődőket.

Az október 12-én, szombaton 10 órakor kezdődő ünnepi orgonaszentelő istentiszteleten igét hirdet Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, és köszöntőt mond Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere. A kántori szolgálatot Karasszon Dezső orgonaművész, a gyülekezet kántora látja el, közreműködik a debreceni Debreceni Canto Armonico Énekegyüttes, vezényel: Nagy Máté.

Október 12-én szombaton 16.30-kor kerekasztal-beszélgetés és orgonabemutató kezdődik, amelyen Fassang László és Szabó Balázs orgonaművészek is közreműködnek, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárai.

Részletes program:

2019. október 11. péntek

9.00-17.00 Orgonaavató szakmai nap

Szabó Balázs orgonaművész, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, Nemzetközi független orgonaszakértő orgona-mesterkurzusa
(A belépés ingyenes. Passzív résztvevők számára a program folyamatosan látogatható, aktív hallgatók részére regisztráció szükséges. Jelentkezés: sarosi.org@gmail.com)

18.00 Ünnepi könyvbemutató

A Magyar Református Egyház Javainak Tára sorozat – A Debreceni Református Egyházmegye orgonái című kötetének bemutatója
Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke
Szakács György, a Debrecen Kistemplomi-Ispotályi Református Egyházközség lelkésze,
Szabó Balázs orgonaművész, Nemzetközi független orgonaszakértő
Moderátor: Zsoldos Tibor a Debrecen Kistemplomi-Ispotályi Református Egyházközség lelkésze
Az orgonát megszólaltatja: Somogyi-Tóth Dániel orgonaművész, a Kodály Filharmónia Debrecen igazgató-művészeti vezetője
(A kötet a helyszínen megvásárolható)

2019. október 12. szombat

10.00 Orgonaszentelő Istentisztelet

Igét hirdet és az orgonát felszenteli: Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke
Köszöntőt mond: Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere
Kántori szolgálat: Karasszon Dezső orgonaművész, a gyülekezet kántora
Közreműködik: a debreceni Debreceni Canto Armonico Énekegyüttes, vezényel: Nagy Máté

Orgonaavató Gála

16.30 Kerekasztal-beszélgetés és orgonabemutató

Faragó Attila orgonaépítő mester, az AerisOrgona Kft. ügyvezető igazgatója
Fassang László orgonaművész, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára
Sárosi Dániel orgonaművész, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanára
Moderátor: Szakács György a Debrecen Kistemplomi-Ispotályi Református Egyházközség lelkésze

18.00 Ünnepi orgonaavató hangverseny

2019. október 13. vasárnap

18.00 Ünnepi orgonaavató hangverseny

Közreműködnek:
Karasszon Dezső orgonaművész, a gyülekezet kántora
Dobiné Jakab Hedvig orgonaművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar tanára
Szilágyi Gyula orgonaművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar tanára
Sárosi Dániel orgonaművész, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanára
valamint a Lauda Dominum Énekegyüttes, vezényel: Kovács Lilian

Az orgonaavató ünnepségsorozat programjai ingyenesen látogathatóak.