Ünnepnapok jönnek

2013. május 17., péntek

Pünkösd, református egység ünnepe, Szeretethíd, Református Zenei Fesztivál – református programok a következő tíz napon.

Az előttünk álló tíz napon a Szentlélek kitöltetését, az egyház létrejöttét és a magyar reformátusok egységét ünnepeljük. A pünkösdöt követő héten zajlik a Református Zenei Fesztivál és a Szeretethíd nevű önkéntes akció is.

Kettős vasárnap

Május 19-én és 20-án pünkösdöt ünnepeljük. A Biblia szerint ezen a napon töltötte be az apostolokat a Szentlélek, majd Péter első prédikációjának hatására háromezer ember megtért. Jeruzsálemben ekkor zsidó ünnep zajlott, melyre a Föld mindenféle országából érkeztek izraeliták. A Lélek munkája nyomán az apostolok különféle nyelveken kezdtek beszélni, a így zsidók a megértették az apostolok szavát. Ezzel az eseménnyel kezdődik a keresztyének nyilvános szereplése, ezért pünkösdkor ünnepeljük az egyház születését.

Debrecen, 2009. május 22. – A magyar református egység ünnepe

Idén pünkösdvasárnap kettős ünnep lesz, hisz erre a napra esik a magyar református egység vasárnapja is. „A Kárpát-medence reformátussága négy évvel ezelőtt közös elhatározással fejezte ki együvé tartozását, tanúsítva, hogy a Lélek egységét nem lehet önkényes politikai eszközökkel szétszakítani." 2009. május 22-én Debrecenben létrejött az egységes Magyar Református Egyház, s a magyar református gyülekezetek azóta minden évben megünneplik ezt a lelki-testvéri közösséget a május 22-hez eső legközelebbi vasárnapon. Az idén is készült egy javasolt közös istentiszteleti liturgia a gyülekezetek számára.

Eseménydús hétvége

A pünkösdöt követő hétvége is a református egység jegyében telik: május 24-től 26-ig zajlik Budapesten a Református Zenei Fesztivál, 24-én és 25-én a Szeretethíd önkéntesei mozdulnak egyszerre a Kárpát-medence különböző pontjain, s május 25-én ünnepi istentiszteletet tartanak Debrecenben.

Péntektől vasárnapig reformátusok töltik meg a Kálvin tér, a Ráday utca és a Bakáts tér környékét: itt zajlik majd a X. Református Zenei Fesztivál. A Bakáts téri vásári forgatagban bemutatkoznak a Magyarországi Református Egyház intézményei és missziói is. A Bakáts téri zenei színpadon a visszatérő vendégekkel találkozunk, s idén is lesz ZEFIR, a fesztivál ifjúsági rendezvénye. A fesztiválon évről évre hangsúlyosan vannak jelen a határon túli reformátusok, szombaton a Nemzeti Múzeum lépcsőjén fellép a Kárpát-medencei református énekkarokból álló többszáz fős kórus.

Sérültekért dolgoztak az Orczy-kertben a 2011-es Szeretethídon

Két napon keresztül majdnem tizenötezer református önkénteskedik szerte a Kárpát-medencében, a Magyar Református Szeretetszolgálat felhívására. A Szeretethíd központi megnyitóját pénteken délután két órakor tartják Budapesten, az Erzsébet téren. Utána a Szeretetszolgálat családi délutánt szervez. Az este hatig tartó gyerekfoglalkozásokat a Napraforgók Keresztyén Játszóház biztosítja.

Május 25-én ünnepi istentiszteletet tartanak a debreceni Nagytemplomban a református egység évfordulója és a Debreceni Református Kollégium alapításának 475. jubileuma alkalmából. A szombati alkalmat a reformatus.hu-n élőben közvetítjük délelőtt tíz órától, vasárnap pedig felvételről kétszer is vetíti a közszolgálati televízió, délelőtt tizenegytől az M1-en, délután öt órától a Duna World-ön.

reformatus.hu, képek: Kalocsai Richárd, Sereg Krisztián

Reformatus.hu a közösségi oldalakon