Mit hoz a jövő?
2018. május 18., péntekMitől keresztyén egy iskola, és mitől lesz az a jövőben? Mit gondol a keresztyénség a mesterséges intelligenciáról és a robotikáról? Értékrendünknek milyen szerepe van az ismeretszerzésben? Erről szólnak majd az idei Keresztény Sziget pódiumbeszélgetései. Emellett számos családi program várja az érdeklődőket május 26-án egész nap a Margit-szigeten.
Arcfestés, kézműveskedés, mászófal és ugrálóvár a gyerekeknek, izgalmas beszélgetések a felnőtteknek, pingpong, foci, kosárlabda és váltófutás az egész családnak – igazi gyereknapi hangulatot ígér a negyedik Keresztény Sziget programja. Május utolsó szombatján ismét megnyitja kapuit az ÉrtékMegőrző Hálózat (ÉrME) és a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének (KÉSZ) fesztiválja.
Lovasnapól fesztivál
A Keresztény Sziget az ÉrMe családi napjából nőtte ki magát – az ezredfordulón tíz keresztyén vállalkozó fogott össze, hogy segítsenek egymásnak a hétköznapokban és a munkájukban is megélni hitüket. A klubból mozgalom, majd országos hálózat lett, és az évenkénti családi lovasnap kapuit is szélesre nyitották hívő és nem hívő érdeklődők előtt. A szervezésbe a KÉSZ is bekapcsolódott, és idén már negyedik alkalommal hirdetik meg közösen az egész napos szabadtéri programot a Margit-szigeten.
„Célunk, hogy hitünket ne csak a templomok falai között éljük meg, mint azt tettük az előző rendszerben, hanem a parkokban, tereken, szigeteken is” – fogalmazta meg az ökumenikus rendezvény vízióját Makláry Ákos, a KÉSZ elnöke. A helyszín- és a névválasztás azt is szimbolizálja, hogy szeretnének hidakat építeni a különböző generációk között, valamint összekapcsolni az ország különböző régióit. Emellett az is céljuk, hogy segítsék a nem hívők találkozását a keresztyénséggel.
Már hagyományosan számos keresztyén szervezet állítja fel sátrát és mutatkozik be a szigeten, ugyanígy a találkozást segíti az első alkalommal meghirdetett Pedagógus Piknik. Gondolkodásmódok találkoznak, néha ütköznek a program gerincét adó pódiumbeszélgetéseken is – ezek témái 2018-ban az ismeretszerzés jövője és kihívásai az internet világában, valamint a generációk közötti kapcsolatok.
A jövő oktatása
A világra hosszú évszázadokon keresztül az volt a jellemző, hogy három generáció élt párhuzamosan együtt – mára azonban ez megduplázódott. Hogy mivel jár ez a generációs robbanás, arról Csermely Péter biokémikus, hálózatkutató, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja; Nemes Orsolya generációkutató és Schumicky Júlia klinikai szakpszichológusjelölt osztja meg a gondolatait a 13 órától kezdődő beszélgetésen.
A jövőben is fontos lesz, hogy ép lélekkel legyünk jelen a testünkben, akár ép az, akár nem teljesen. A következő pódiumbeszélgetés résztvevői: Dabóczi Andrea táplálkozásterápiával foglalkozó orvos; Dejcsics Konrád, a pannonhalmi bencések iskola vívóprogramjának vezetője; Hirling Zsolt világ- és Európa-bajnok evezős, illetve Szekeres Pál, a Nemzetközi Kerekesszékesvívó-szövetség elnöke, az egyetlen ember, aki az olimpiai és a paralimpiai játékokon is érmet szerzett.
A nevelés és az oktatás jövőbeni egyensúlyáról is szó lesz a Keresztény Szigeten – nem csak pedagógusoknak. A 15.30-kor kezdődő beszélgetés résztvevői – Bártfay Katalin M. Zsuzsanna (Svetits katolikus iskola), Dejcsics Konrád (Pannonhalma), Lázár László (piarista oktatási igazgató) és Szakál Ferenc Pál (Nemzeti Pedagógus kar) – mindannyian hivatásuknak tartják, hogy a gyermekek tudásban és lélekben is növekedjenek.
Válasz a digitális kihívásokra
A legtöbb erkölcsi dilemmát felvető kérdés minden bizonnyal az utolsó pódiumbeszélgetésen kerül elő, amely a mesterséges intelligencia és a robotika, illetve a keresztyén értékrend viszonyát fogja boncolgatni 17 órától. Ezen az egyik első magyar keresztyén blogger, Bella Péter református lelkész; Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminal főigazgatója; a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának két docense, Cserey György és Horváth András; az önvezető járművekkel foglalkozó kutató, Németh Balázs és Szani Ferenc digitális pedagógiai szakértő vesz részt.
Keresztyén emberként egy dolgot tudunk biztosan a jövőről: minden egyes nappal a Jézus Krisztus által elhozott örök üdvösséghez kerülünk közelebb. Steinbach József dunántúli püspök, a rendezvény református fővédnöke szerint „a mi jövőbe tekintésünk arról szól, hogy Istenhez kötjük a jövőt és ez nem ad okot a lemondó pesszimizmusra, sem az üres optimizmusra, hanem biztos eligazodási pontot ad a jelenben, kapcsolatainkban, abban, ahogy a világhoz, az ismeretszerzés jövőjéhez viszonyulunk”.
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Részletek: keresztenysziget.hu
reformatus.hu, fotó: Kalocsai Richárd
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.