Isztambuli tanácskozás a vallásszabadság munkálásáért
2011. december 21., szerdaNovember 28. és december 2. között az Egyházak Világtanácsának (EVT) Nemzetközi Ügyek Bizottsága (WCC - CCIA) szakértők bevonásával tanácskozást szervezett a vallásszabadság, mint alapvető emberi jog témában. Az eseményt a törökországi Isztambulban tartották, a házigazda a konstantinápolyi Ökumenikus Pátriárka volt.
A minden emberre kiterjedő alapvető jogoknak minden társadalomban túl kell nyúlniuk a törvényi kereteken, hangsúlyozták egybehangzóan a világ huszonhárom országából érkezett szakértők.
Az EVT 2010-ben, a szervezet fennállásának 50. évfordulóján egy olyan nemzetközi tanulmány kidolgozását is kezdeményezte, amelynek témája, - a törökországi tanácskozáshoz hasonlóan,- a vallásszabadság, mint alapvető emberi jog. Ez a dokumentum a Nemzetközi Ügyek Bizottságának 2012 júniusi találkozóján kerül bemutatásra.
Az isztambuli találkozó megnyitóján Gennadios Sassimai metropolita elmondta, hogy minden vallásnak és követőinek vallási hovatartozástól függetlenül feladata, hogy különleges figyelmet szenteljenek az egyéni jogok védelmére, elősegítve ezzel az igazságos és egyenlő békét. A görög nagykövet, Theodoros J. Theodorou, előadásában kihangsúlyozta, hogy az államoknak komolyan kell venniük a nemzetközi emberi jogi egyezmények rendelkezéseit, amelyet ezt ki kell fejezniük a rendelkezések saját jogi rendszerükbe történő integrálásával.
Az EVT Nemzetközi Ügyek Bizottságának igazgatója, Matthew George Chunakara felidézte a szervezet történetét 1946-os megalakulásától kezdve, az Egységes Emberi Jogok Nyilatkozat 18. cikkelyének kidolgozásán át napjainkig. Kiemelte, hogy minden ország, amely aláírt bármilyen emberi jogi nyilatkozatot - beleértve az 1981-es, a valláson vagy meggyőződésen alapuló intolerancia és megkülönböztetés minden formájának megszüntetéséről szóló nyilatkozatot is - köteles betartani azokat. Azonban a valóságban nem ellenőrzik ezek betartását és egyre több ember vallásszabadságát éri súlyos fenyegetés.
A tanácskozáson 27 ország jelentéseit elemezték, amelyek számos pozitív és negatív példára világítottak rá a vallásszabadság terén.
Forrás: www.oikumene.org
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.