Megállapodások a keresztségről
2014. április 29., keddAz ökumenikus párbeszéd gyümölcsként európai és észak-amerikai egyházak sora köt egymással megállapodásokat a keresztség kölcsönös elfogadásáról.
Húsvét után egy nappal, amikor sok keresztény hagyományban a keresztség szertartásának keretében fogadják be a katechumeneket (felnőtt korban megkeresztelkedők) az egyház közösségébe, a svájci római katolikus, református, metodista, ókatolikus, anglikán és evangélikus egyházak megállapodást kötöttek egymás keresztségének kölcsönös elismeréséről.
A Svájci Keresztény Egyházak Tanácsa által támogatott intenzív ökumenikus eszmecserét megkoronázó aláírási ünnepségre Riva San Vitale városban, Ticino kantonban, a legrégebbi svájci keresztény épületben került sor. A keresztséggel kapcsolatos megosztó történelmi viták a szertartás lényeges elemeit, a szentségi jelleget, a keresztségi formulát, a gyermekkeresztség érvényességét és az újrakeresztelés kérdését érintették.
Ez év elején, az ökumenikus imahét keretében több portugál egyház kötött hasonló megállapodást. A Portugáliai Anglikán Egyház (a Luzitán Egyház) adott otthont az aláírási ceremóniának, amelyen portugál egyházvezetők vettek részt a római katolikus egyházból, az ortodox egyházból (Konstantinápolyi Patriarchátus), valamint a helyi metodista és a presbiteriánus egyházakból is.
Tavaly a református hagyományhoz tartozó jelentősebb amerikai felekezetek, többek között a Presbiteriánus Egyház (PC USA), az Amerikai Református Egyház (RCA), az Észak-Amerikai Keresztyén Református Egyház (CRCNA) és a Krisztus Egyesült Egyháza (UCC) képviselői a Texasi Austinban megállapodást írtak alá, hogy a Katolikus Püspöki Konferenciával közösen érvényesnek tekintik egymás keresztségi gyakorlatát. A protestáns egyházak korában is elfogadták a római katolikus keresztséget, de a Katolikus egyház nem mindig tette meg ugyanezt, ezért a „keresztség kölcsönös elismerését" rögzítő megállapodás kulcsfontosságú lépés az egyházak életében, amelyen hét évet dolgoztak a felekezeti vezetők. Az USA Katolikus Püspöki Konferenciájának 2010-ben megjelent előzetes nyilatkozata szerint a püspökök az egyezmény előkészítésekor az egyházak közötti egyetértés részeként „megerősítették, hogy mind a katolikus mind a református keresztyén hívek vallják, hogy a keresztség a Krisztustest egységének szentségi köteléke, amelyet nem ismételhető meg, egyszer szolgáltatja ki egy erre felhatalmazott lelkész, folyó vízzel, az 'Atya, Fiú és Szentlélek' trinitárius bibliai formuláját használva".
Bár a keresztség kapcsán a II. vatikáni zsinat óta számos felekezetközi egyeztetésre került sor, a mostani ökumenikus megállapodás az első a maga nemében Amerikában.
Orosz Dóra
Forrás: www.oikoumene.org
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.