Melegedőhelyekre gyűjtenek Kárpátalján
2014. október 09., csütörtökKét hónapos szénszünet köszönthet be a télen Kárpátalján. Az orosz-ukrán háború miatt szorult helyzetbe került régió lakosságán közös akcióval igyekeznek segíteni a magyarországi segélyszervezetek – hangzott el az Emberi Erőforrások Minisztériumában tartott sajtótájékoztatón október 8-án Budapesten.
– Az elmúlt évek során a magyar emberek számos alkalommal bizonyították szolgálatkészségüket – mondta Soltész Miklós a sajtótájékoztatón. Az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár emlékeztetett arra az összefogásra, amelyet az elmúlt évek természeti katasztrófáiban tanúsítottak a magyarok, akár Magyarországon, akár határainkon túl volt rá szükség. Mint mondta, a tavalyi dunai árvíz volt az első eset, ahol az átfogóan szervezett támogatásnak köszönhetően mindenhova jutott segítség. Most hasonlóan összehangoltan, az egyházi segélyszervezetekkel együttműködve a kárpátaljai magyaroknak segítenek.
Arra az esetleg felvetődő kérdésre, miért csak határon túlra gondolnak, Soltész Miklós úgy felelt: most ott van magyar közösség olyan helyzetben, ahol segíteni kell. Az államtitkár egyben emlékeztetett: a kormány a Magyarországon élő szegényeket három milliárd forint értékben segíti tűzifával ezen a télen az önkormányzatokon keresztül.
Riasztó hírek
A most induló együttműködésről Bölcskei Gusztáv beszélt az újságíróknak. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke emlékeztetett a száz évvel ezelőtt kitört első világháborúra, és felidézett egy beszélgetést, amelynek május 24-én Debrecenben, a Magyar Református Egyház létrejöttének ötödik évfordulóján tartott ünnepen volt fültanúja. Egy fiatal kárpátaljai asszony mondta a másiknak: „Hallod, még jó, hogy kicsik a fiaink." – Talán nem mindenki számára világos, milyen helyzet alakult ki tőlünk nem is olyan messze: a magyar közösségek szinte minden héten temetnek fiatalembereket, akik egy számukra értelmetlen háborúban haltak meg – fogalmazott a püspök.
Ugyan Kárpátalját nem közvetlenül érinti az orosz-ukrán háború, de közvetett hatásait érzik a konfliktusnak. Bölcskei Gusztáv emlékeztetett Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter és Soltész Miklós augusztusi kárpátaljai látogatására, amikor felmerült, hogy télen segítségre szorulhat a közösség, hiszen csökken a felhasználható gázmennyiség, de a legtöbb helyen gázkazánnal fűtenek. A Zsinat lelkészi elnöke örömét fejezte ki, hogy befejeződtek az igényfelmérések, így elindulhat a magyarországi segélyszervezetek közös akciója, amelynek célja, hogy nappali, és ha kell, akár éjszakai melegedőhelyeket hozhassanak létre iskolákban, gyülekezetekben, intézményekben a helyi református gyülekezetek, valamint római és görög katolikus plébániák segítségével.
Bölcskei Gusztáv reményét fejezte ki, hogy az államtitkárság, a karitatív tanács és a segélyszervezetek vezetőinek összehangolt munkájával tudunk enyhíteni az ott élő magyarok és nem magyarok helyzetén. Naponta érkeznek riasztó hírek: a legutóbbiak szerint kéthónapnyi szénszünetet tartanak az iskolákban, így meg kell oldani az iskolaköteles gyerekek elhelyezését. Ez a kormány és az egyházak első közös akciója. – Hiszem, hogy az egyházaink hitelessége sokban múlik azon, hogyan tudjuk a hirdetett evangéliumot kézzel foghatóvá tenni, és egymást terhét hordozni – mondta a püspök, megköszönve az eddigi támogatásokat is.
Igazán szeretni
– Úgy látom, hozzászoktunk a jó és rossz hírekhez, és elfelejtjük, hogy felelősek vagyunk az egész világért, különösen azokért a részekért, ahol magyar testvéreink élnek és szenvednek. Halljuk az aggasztó híreket, aggódunk értük és önmagunkért. Most elért minket az ott élők kérése, hogy előre látva a telet szükségük lesz segítségre, és ezt a segítséget tőlünk kérik – mondta Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, aki megköszönte mindazok támogatását, akik „bármilyen veszélyben készek voltak a tettek szintjén is a bajban lévőt segíteni, azaz tudtak igazán szeretni". A megyéspüspök hangsúlyozta: bár a támogatásokat a kárpátaljai keresztyén egyházakhoz juttatják el, de minden olyan rászorulót igyekeznek rajtuk keresztül elérni, akiknek az életük múlhat a segítségnyújtáson.
Bagdán Zsuzsanna
Fotó: Varga Gábor Vargosz
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.