Egyház és állam – közös útkeresés
2019. május 12., címkék: zürich, református világközösség (rev), egyházüldözés, zwingliNagyszabású konzultációt szerveznek a Zwingli-jubileum jegyében a Református Egyházak Világközösségének (REV) végrehajtó bizottsági ülését házigazdaként fogadó svájci reformátusok.
Elrettentő üzenet
2017. december 27., címkék: Gulyás Lajos, egyházüldözés, évforduló, gulyás lajos, múltfeltárás, 195660 éve, 1957. december 31-én végezték ki Gulyás Lajos levéli lelkipásztort. A hírhedt győri-mosonmagyaróvári per harmadrendű vádlottja az 1956 utáni kádári megtorló gépezet egyetlen olyan magyarországi egyházi áldozata volt, akit jogerős bírósági ítélettel végeztek ki. Rá emlékezve olyan reformátusok – többségükben lelkipásztorok – példáit idézzük fel, akiknek életük árán is volt hitük és bátorságuk szembeszállni a kommunizmus erőszakos hazugságaival.
Aki mindig az igazságot kereste
2017. december 21., címkék: erdős kristóf, múltfeltárás, Gulyás Lajos, 1956, évforduló, Nemzeti Emlékezett Bizottsága, megtorlás, 56-os forradalom, egyházüldözés, gulyás lajosMindig az igazságot kereste, és mindenféle totalitárius diktatúrát elutasított – hangsúlyozza Erdős Kristóf történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) munkatársa az egykori levéli református lelkészről. A hatvan éve elhunyt Gulyás Lajos mártír lelkipásztorra emlékezünk.
Megfélemlítés és szolidaritás 1956 után
2017. december 21., címkék: nemzeti emlékezet bizottsága, egyházüldözés, múltfeltárás, földváryné kiss réka, Nemzeti Emlékezet Bizottsága, 1956Az 1956 utáni egyházzal szembeni megtorlás súlyosan érintette a vidéki lelkészeket és a világi tisztségviselőket – fogalmaz Földváryné Kiss Réka. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökével a hatvan évvel ezelőtti eseményekről beszélgettünk.
Igazakról emlékezünk
2017. november 07., címkék: egyházüldözés, múltfeltárásA száz esztendeje indult kommunista vallásüldözés áldozataira emlékeztek november 7-én Budapesten. A Magyarországi Református Egyház, a Református Közéleti és Kulturális Központ Alapítvány, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB), valamint a Károli Gáspár Református Egyetem rendezvényére Sárosorosziból, a KIE-kirakatperben elítélt, hatvannégy éve elhunyt Pógyor István falujából is érkeztek.
Hősök, mártírok a 20. századi magyar reformátusságból
2011. május 03., címkék: történelem, Történelem, egyházüldözés, konferencia, károli egyetem (kre)„Üldöztetünk, de el nem hagyatunk; tiportatunk, de el nem veszünk” címmel tartottak konferenciát kedden a Károli Egyetemen azokról a református személyiségekről, akik vállalták hitüket és nemzetüket.
Tiportatunk, de el nem veszünk
2011. április 29., címkék: egyházüldözés, keresztényüldözés, történelem, károli egyetem (kre), konferencia, TörténelemA 20. század református hőseiről, mártírjairól és áldozatvállalóiról tartanak egésznapos konferenciát kedden, a Károli Gáspár Református Egyetem hittudományi és bölcsészkara szervezésében.
Kiállítás egyházüldözésről és egyházüldözőkről
2010. május 17., címkék: egyházüldözés, keresztényüldözés, konferencia, evangélikus egyház, Hírek, állam-egyház kapcsolatokAz "Egyházüldözés és egyházüldözők a Kádár-korszakban" címmel lezajlott konferenciához kiállítás kapcsolódik, amelyet az Evangélikus Országos Múzeum rendez a református egyház anyagi támogatásával.
Átvilágítás, tényfeltárás, vagy múltfeltárás?
2010. május 08., címkék: erdő péter, kommunista diktatúra, Háttér, konferencia, bogárdi szabó istván, egyházüldözés, prőhle gergely, múltfeltárás, állam-egyház kapcsolatok, kósa lászló"Az egyházüldözés nem csak közjogi, politikai síkon zajlott, hanem szellemin is, s bár a diktatúra megszűnt, a tartalom még nem párolgott el" – mondta Szabó István a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke az Egyházüldözés és egyházüldözők a Kádár-korszakban című konferencia megnyitóján, melyet május 6-án és 7-én, Budapesten a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán tartottak. A rendezvényt a magyarországi keresztyén történelmi egyházak közösen szervezték.