1956, a rendelt idő
2019. október 22., címkék: 1956, október 23., varga lászlóÉlete legszebb élményének tartja 1956. október 23-át Varga László nyugalmazott dunamelléki főjegyző, egykori kecskeméti lelkész, aki teológushallgatóként élte át a forradalmat. Órákig állt az Országház előtt, de akkor eszébe sem jutott, hogy egyszer belőle is képviselő lesz. Az 1956-os forradalom hatvanharmadik évfordulója előtt néhány nappal arra kértük, hogy járja végig velünk azokat a budapesti helyeket, amelyeken egykor társaival járt.
Némán, de nem szótlanul
2018. október 22., címkék: 1956„A történelem Ura sokszor csöndben, de tevőlegesen úgy fordít helyzeteken, népek sorsán, ahogy nem is számítunk rá. Fiatal srácok által győz le leviatánokat" – Csűrös András Jakab írása az 1956-os forradalom évfordulójára.
Elrettentő üzenet
2017. december 27., címkék: Gulyás Lajos, egyházüldözés, évforduló, gulyás lajos, múltfeltárás, 195660 éve, 1957. december 31-én végezték ki Gulyás Lajos levéli lelkipásztort. A hírhedt győri-mosonmagyaróvári per harmadrendű vádlottja az 1956 utáni kádári megtorló gépezet egyetlen olyan magyarországi egyházi áldozata volt, akit jogerős bírósági ítélettel végeztek ki. Rá emlékezve olyan reformátusok – többségükben lelkipásztorok – példáit idézzük fel, akiknek életük árán is volt hitük és bátorságuk szembeszállni a kommunizmus erőszakos hazugságaival.
Aki mindig az igazságot kereste
2017. december 21., címkék: erdős kristóf, múltfeltárás, Gulyás Lajos, 1956, évforduló, Nemzeti Emlékezett Bizottsága, megtorlás, 56-os forradalom, egyházüldözés, gulyás lajosMindig az igazságot kereste, és mindenféle totalitárius diktatúrát elutasított – hangsúlyozza Erdős Kristóf történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) munkatársa az egykori levéli református lelkészről. A hatvan éve elhunyt Gulyás Lajos mártír lelkipásztorra emlékezünk.
Megfélemlítés és szolidaritás 1956 után
2017. december 21., címkék: nemzeti emlékezet bizottsága, egyházüldözés, múltfeltárás, földváryné kiss réka, Nemzeti Emlékezet Bizottsága, 1956Az 1956 utáni egyházzal szembeni megtorlás súlyosan érintette a vidéki lelkészeket és a világi tisztségviselőket – fogalmaz Földváryné Kiss Réka. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökével a hatvan évvel ezelőtti eseményekről beszélgettünk.
Papi sorsok
2017. december 15., címkék: kövér lászló, gulyás lajos, 1956Konferenciával emlékeztek a keresztyén egyházak mártírsorsú lelkészeire a Parlamentben. Kövér László házelnök úgy fogalmazott, hogy „ezek a papok egy istentelen és embertelen politikai rendszerben segítették embertársaikat Istenbe és emberségbe vetett hitük megőrzésében".
Forradalom után…
2017. október 22., címkék: komlósi péter, visszaemlékezés, 1956, évforduló„Mi történt 1957. október 23-án? Előjáróink fegyelemre és önfegyelemre intő szavára csendben, magunkban vagy kis csoportokban, szűk baráti körben emlékeztünk" – Komlósi Péter nyugalmazott lelkipásztor, egykori budapesti teológushallgató visszaemlékezése az 1956-os forradalmat követő év eseményeiről.
Kőbe vésett hitvallás
2017. április 19., címkék: oláh miklós, 56-os forradalom, 1956, évforduló, tirekLeleplezték Oláh Miklós 1956-os mártír szobrát Miskolcon, a Kossuth utcai református templom előtt. A huszonegy évesen kivégzett fiatal férfi hazájáért és a szabadságért halt meg: koholt vádak alapján letartóztatták és halálra ítélték. A szobrot ünnepi istentisztelettel egybekötött megemlékezésen avatták fel április 12-én.
Bizalom-játék
2017. január 12., címkék: visky andrás, 1956, júliaVisky András önéletrajzi ihletésű monodrámájának budapesti előadásán jártunk. Az erdélyi református színházi dramaturggal, íróval néhány hónapja beszélgettünk hitről, színházról, gyerekkori élményeiről. A darab ugyanakkor nem pusztán a szerző családja '56-ot követő meghurcoltatásainak, valamint szülei hűséges szerelmének állít emléket, hanem ember és Isten közötti élő kapcsolatról beszél.
Tivadar bácsi
2016. december 30., címkék: In memoriam, 1956, in memoriamFogarasi Gábor és Németh Géza emlékezése Pánczél Tivadarra.
Világosság és bátorság 1956-ban
2016. december 27., címkék: földváryné kiss réka, karácsony, 1956, interjú, reformátusok lapjaA Református Megújulási Mozgalomban egyszerre jelent meg a bölcsesség és a hitelesség – mondja Földváryné Kiss Réka. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökével az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követő időszak református történéseiről beszélgettünk. A hatvan évvel ezelőtti adventi, karácsonyi és új esztendő eleji hetekben a Magyarországi Református Egyház gyülekezeteinek legalább háromnegyede írásban is kiállt a lelki megújulás mellett. Ahogy azt karácsonyi körlevelében az egyház vezetősége is megfogalmazta, egyre többen kaptak „világosságot és bátorságot", hogy „hangot adjanak az Ige iránti engedelmességnek".
Emlékezzünk!
2016. október 31., címkék: körlevél, 1956, zsinati elnökségKörlevél a Magyarországi Református Egyház valamennyi Egyházközsége részére.
Pali bácsi mosolya
2016. október 27., címkék: reformátusok lapja, takács pál, 1956Hat évtizeddel az események, bő két évtizeddel a rendszerváltás után Budafok közössége végre lerótta adósságát Takács Pál református gyülekezeti gondnoknak és leszármazottainak. Nyáron közteret neveztek el a XXII. kerület népszerű orvosáról, a forradalom hatvanadik évfordulója előtti napokban pedig egykori munkahelyén emléktáblát avattak a tiszteletére. A főváros e szegletében tehát valamelyest helyreállt a világ rendje, de vajon hány olyan közösség, református gyülekezet van még szerte az országban, ahol a feledés homálya fenyegeti az egykori hősök emlékét? Takács Pál alakját legkisebb leánya, Takács Zsuzsanna és veje, Nemeshanyi Huba segítségével idéztük fel az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulóját megelőző napokban.
„Még a bitófa alá is vasalt nadrággal megyek!”
2016. október 26., címkék: gulyás lajos, 1956Gulyás Lajosról, a forradalom után mártírhalált halt dunántúli református lelkipásztorról is megemlékeztek az '56-os zsinati emlékülésen, lányainak Bogárdi Szabó István püspök átadta a Zsinat ünnepi nyilatkozatának egy példányát. Azt a nyilatkozatot, melyben egyházunk köszönetét fejezi ki a forradalom bátor résztvevőinek, tisztelettel adózik a megtorlás közvetlen és közvetett áldozatainak, köztük a meghurcolt, bebörtönzött és hátratételt szenvedett gyülekezeti tagoknak, teológiai hallgatóknak, presbitereknek és lelkészeknek. Gulyás Lajos életútját Erdős Kristóf, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tudományos kutatójának előadása alapján ismertetjük.
Magyar Becsület Renddel tüntették ki Tőkés Lászlót
2016. október 24., címkék: kitüntetés, tőkés lászló, 1956A Magyar Becsület Rend kitüntetést vehetett át Tőkés László volt királyhágómelléki református püspök, Fidesz-KDNP-s európai parlamenti képviselő és Olofsson Placid bencés szerzetes vasárnap az Országházban.
Az én ötvenhatom
2016. október 22., címkék: vélemény, 1956Október 23-a az a nap, melyen megértettem, mit jelent egy nemzeti ünnep. Ez az a piros betűs, őszi illatú, fájón szép nap, ami évről évre képes volt – és képes ma is – könnyeket csalni a szemembe. Ebben komoly szerepe van annak, hogy apai nagyszüleim emlékein keresztül látom a forradalom napjait.
Hit, humorérzék, a vállalás öntudata
2016. október 21., címkék: portré, 1956, varga lászló„Sokszor elgondolkoztam: nem Don Quijote-jellegű az én ellenzékiségem? Azután megállapítottam a különbséget: az én mozgató eszméim nem üres ábrándok, mint a Lovagé, hanem jól átgondolt, valóságos, nem önmagamért való célok, az emberiségnek, közelebbről saját társadalmamnak szeretetből, jóakaratból, a jövő iránti felelősségből fakadó, Istentől rendelt örök céljai" – mondja Varga László erdélyi nyugalmazott lelkipásztor. A nemzetéért és hazájáért felelősséget vállaló értelmiségi, az '56-os forradalom szemtanúja, a román kommunista börtönök túlélője kalandos életútjának harmadik része.
A forradalom erdélyi szemtanúja
2016. október 21., címkék: portré, 1956, varga lászló„Alig kezdtem meg utazásomat, majd könyvtárazásomat Magyarországon, éreztem a változás hangulatát. Mindenütt mindenki erről beszélt valamilyen formában. Mindjárt megértettem, hogy erről nekem be kell számolnom otthon" – emlékezik 1956. október 23-ára Varga László erdélyi nyugalmazott lelkipásztor. A nemzetéért és hazájáért felelősséget vállaló értelmiségi, az '56-os forradalom szemtanúja, a román kommunista börtönök túlélője kalandos életútjának második része.
Különös, mégis jellemző
2016. október 21., címkék: portré, 1956, varga lászló„Nagyon különös és a mi korunkra mégis annyira jellemző élet van mögöttem, melynek minden csavaros fordulatában mindig magam mellett éreztem és tapasztaltam Istennek mindeneket felülmúló szeretetét" – állítja Varga László erdélyi nyugalmazott lelkipásztor. A nemzetéért és hazájáért felelősséget vállaló értelmiségi, az '56-os forradalom szemtanúja, a román kommunista börtönök túlélője kalandos életútjának első része.
’56 összmagyar református sorstörténet
2016. október 20., címkék: 1956-os forradalom, 1956, xiv. zsinati ciklus 5. ülésszak, földváryné kiss réka„Felejtésre ítélték az 50-es évek református mártírjait, nekünk ezzel szemben egy kötelességünk lehet: emlékezzünk a református egyház legnagyszerűbb pillanataira, és emlékezzünk azokra, akik a diktatúra szorításában is ki merték mondani, hogyan akarják megélni a vallásunkat" – mondta Földváryné Kiss Réka az 1956-os forradalom emlékére tartott zsinati ülésen. Alábbiakban a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) elnökének A magyar református egyház 1956-ban címmel tartott előadását foglaljuk össze.