Gyülekezeti munka, lelki ébredés és a forgatókönyv, melyet Isten írt

2019. október 28., címkék: évforduló

„Mozaikok egy falusi lelkész életéből” – utalt Kovácsné Pázmándi Ágnes lelkész-könyvtáros Szabó Imre sárbogárdi lelkész Sírjanak a papok című önéletírásának alcímére. A család és a gyülekezet hálával emlékezett a száz éve született lelkipásztorra szombaton a sárbogárdi városháza dísztermében.

Az igazság oldalán küzdöttek

2019. június 25., címkék: évforduló

„Megverték Dunapatajt, megverték a környéket, térdre kényszerítették az igazságot és szabadságot kedvelő embereket, nyomorba döntöttek egy egész országot" – a Tanácsköztársaság vérengzésének áldozataira emlékeztek vasárnap Dunapatajon. Az alkalmon Bogárdi Szabó István püspök hirdetett igét.

„A lelkészek sem képeznek nélkülözhetetlen termelési erőt”

2019. május 13., címkék: évforduló, csűrös andrás, tanácsköztársaság

Trauma volt a magyar társadalom és a református egyház számára is a száz évvel ezelőtti Tanácsköztársaság, kezdetben mégis voltak papszimpatizánsai a kommünnek – ennek okairól kérdezzük a korszakot kutató Csűrös Andrást. A lelkipásztor-történész arról is beszél, hogyan növekedett meg az adakozási kedv a gyülekezetek állami kifosztása után, és Ravasz László miért beszélt 1921-ben a csepeli munkásoknak az „evangéliumi szocializmusról".

Négyszáz éve kezdődött a dordrechti zsinat

2018. november 15., címkék: évforduló

Idén november 13-án négyszáz éve, hogy kezdetét vette a református teológiatörténet egyik legmeghatározóbb eseménye, a dordrechti zsinat. Hat hónapig tartott és több mint száz delegált vett részt rajta, köztük huszonhárom külföldi – angol, skót, német és svájci – teológus. Utóbbiak miatt sokan bizonyos értelemben egyetemesnek tekintik a zsinatot, amely nemzetközileg elismert konszenzusra tudott jutni a kiválasztás kérdésében, s így a református egység szimbóluma is lett.

100 éves repedés és megosztottság

2018. november 11., címkék: európai protestáns egyházak közössége (geke/cpce), évforduló, első világháború, nyilatkozat

A Tiszántúli Református Egyházkerület október végi közgyűlésén nyilatkozatot fogadott el az első világháború befejezésének százéves évfordulója alkalmából, melyet teljes terjedelmében közlünk:

Közös imádság reménységben

2018. november 10., címkék: évforduló, első világháború, európai egyházak konferenciája (cec)

Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) felhívással fordult tagegyházaihoz az első világháború végének századik évfordulója alkalmából. A CEC számos egyházzal közösen emlékezik meg arról, hogy száz éve ért véget az első világháború.

Száz éve vége

2018. november 09., címkék: első világháború, évforduló

Száz éve ért véget az első világháború, erre emlékeztek koszorúzással, előadásokkal, kiállítással és az Alföld folyóirat tematikus számának bemutatásával a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen október 15-én. A részletekről a rendezvény szervezőjét, Baráth Béla Levente tudományos rektorhelyettest kérdeztük.

Református államférfinek lenni karakter dolga

2018. október 30., címkék: tisza istván, könyvbemutató, évforduló, tőkéczki lászló

1918. október 31-én, a reformáció napján gyilkolták meg gróf Tisza István miniszterelnököt, dunántúli református főgondokot. A százéves évfordulón életrajzának újrakiadásával emlékeztek a 20. század elejének nagy államférfiújára a Terror Háza Múzeumban. A kötet szerzője az idén elhunyt Tőkéczki László történész, dunamelléki főgondnok, akit szintén méltattak a keddi könyvbemutatón.

Megkondultak a harangok a Béke napján

2018. szeptember 21., címkék: évforduló, első világháború, béke

Magyarországon is megkondulnak a harangok a Béke napján, szeptember 21-én, pénteken.

A 15 éves Agnus Rádiót ünnepelték hétvégén

2018. május 15., címkék: kolozsvár, erdélyi egyházkerület, agnus rádió, évforduló

15. születésnapját ünnepelte szombaton a kolozsvári Agnus Rádió. Az Erdélyi Református Egyházkerület rádiójának közösségi alkalmára a hallgatókat is várták.

Ne feledkezzetek meg vezetőitekről!

2018. január 08., címkék: évforduló, reformátusok lapja, szőnyi benjámin

Kántus-alapító, negyvenhat éven át hódmezővásárhelyi lelkész, két évtizedig esperes, imádságoskönyvek, énekek szerzője, iskola- és templomépítő, költő, aki versével mentette meg Hódmezővásárhelyet a császár haragjától. A háromszáz éve született Szőnyi Benjáminra emlékeztek a Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközségben – erről beszélgettünk Bán Csaba lelkipásztorral.

Elrettentő üzenet

2017. december 27., címkék: Gulyás Lajos, egyházüldözés, évforduló, gulyás lajos, múltfeltárás, 1956

60 éve, 1957. december 31-én végezték ki Gulyás Lajos levéli lelkipásztort. A hírhedt győri-mosonmagyaróvári per harmadrendű vádlottja az 1956 utáni kádári megtorló gépezet egyetlen olyan magyarországi egyházi áldozata volt, akit jogerős bírósági ítélettel végeztek ki. Rá emlékezve olyan reformátusok – többségükben lelkipásztorok – példáit idézzük fel, akiknek életük árán is volt hitük és bátorságuk szembeszállni a kommunizmus erőszakos hazugságaival.

Aki mindig az igazságot kereste

2017. december 21., címkék: erdős kristóf, múltfeltárás, Gulyás Lajos, 1956, évforduló, Nemzeti Emlékezett Bizottsága, megtorlás, 56-os forradalom, egyházüldözés, gulyás lajos

Mindig az igazságot kereste, és mindenféle totalitárius diktatúrát elutasított – hangsúlyozza Erdős Kristóf történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) munkatársa az egykori levéli református lelkészről. A hatvan éve elhunyt Gulyás Lajos mártír lelkipásztorra emlékezünk.

Forradalom után…

2017. október 22., címkék: komlósi péter, visszaemlékezés, 1956, évforduló

„Mi történt 1957. október 23-án? Előjáróink fegyelemre és önfegyelemre intő szavára csendben, magunkban vagy kis csoportokban, szűk baráti körben emlékeztünk" – Komlósi Péter nyugalmazott lelkipásztor, egykori budapesti teológushallgató visszaemlékezése az 1956-os forradalmat követő év eseményeiről.

"Én itt kaptam az életet"

2017. október 05., címkék: szabó magda emlékház, évforduló, Debrecen, szabo magda, debrecen, szabó magda

Szabó Magda 100. születésnapjának előestéjén, október 4-én nyitották meg a Kossuth-díjas írónő hagyatékait, életét, személyiségét bemutató emlékházat és felavatták a Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnázium falára helyezett domborművet. Az emlékház a Tiszántúli Református Egyházkerület támogatásával valósult meg, a dombormű pedig Debrecen Város Önkormányzata és Juha Richárd szobrászművész ajándékaként készült el.

„Mit felelsz, ha választ kér a kor?”

2017. október 05., címkék: Debrecen, szabo magda, debrecen, szabó magda, évforduló

„Könyv nélkül nem létezik igazi otthon" – vallotta a Kossuth-díjas írónő, Szabó Magda. Író, költő, novellista, esszéista és drámaíró, az egyik legtöbbet fordított magyar szerzőnk. Az 1917-ben hithű kálvinista családba született alkotó nemcsak a magyar irodalom, hanem mindennapjaink tisztán ragyogó színfoltja, akinek írásai minden élethelyzetben útmutatásul szolgálnak.

Tompa Mihályra emlékeztek szülővárosában

2017. szeptember 30., címkék: tompa mihály, évforduló

A kétszáz éve születet pappköltőről teret neveztek el és szobrot avattak az emlékére Rimaszombatban szeptember 28-án. Az egykori Három rózsa vendéglőben pedig megnyitották Máger Ágnes festőművésznek a költő verseihez készített illusztrációkból álló tárlatát.

Szárszói örökség

2017. augusztus 11., címkék: szárszó, reformátusok szárszói konferenciája, évforduló

Közös gondolkodásra hív augusztus 24. és 27. között a Reformátusok Szárszói Konferenciája. A programról, amelynek fő témája a reformáció lesz, már közöltünk előzetest, de most nézzünk kicsit a nem oly távoli múltba: mi volt a ma is sokszor emlegetett 1943-as szárszói konferencia, és miről is szóltak az 1992-től megtartott egykori értelmiségi találkozók?

Szabó Magda titkainak nyomában

2017. augusztus 01., címkék: kiállítás, évforduló, szabó magda, szabo magda

Tíz éve, hogy már nincsen közöttünk, mégis különös érzés múlt időben beszélni róla. Századunk és a múlt század magyar irodalmának nagyasszonya, Szabó Magda mintha halhatatlan lenne. A róla szóló életmű-kiállításról csak éppen ő maga hiányzik, az, hogy megjelenjen az ajtóban, és végigkalauzolja a látogatót kedves tárgyai és az őt ábrázoló fotók között, sokat, de mégsem mindent elárulva önmagáról.

Szabó Magda-kiállítás nyílt a PIM-ben

2017. június 21., címkék: kiállítás, évforduló, szabó magda, szabo magda

Szabó Magda író, költő és műfordító születésének közelgő 100. évfordulója alkalmából kiállítás nyílt Annyi titkom maradt... címmel június 20-án a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) Budapesten. Prőhle Gergely, a PIM főigazgatója hangsúlyozta: az alapvetően Szabó Magda szövegeire épülő, interaktív tárlat egy rendkívül gazdag és hosszú életpálya lenyomatát tárja a közönség elé.

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.