Református intézményvezetőt díjaztak

2013. május 24., péntek

Benkő Sándor-díjjal ismerte el Miskolc város Gálné Ács Mária szolgálatát. A miskolci Lorántffy Zsuzsanna Református Kismamaház Családok Átmeneti Otthonának vezetője Miskolc város ünnepén vehette át a kitüntető elismerést, május 11-én.

Gálné Ács Mária intézményvezető, lelkipásztor, lelkigkondozó és szociális szakember, akit a családokért és az anyákért végzett önzetlen tevékenységéért tüntettek ki. Ő álmodta meg azt a  miskolci otthont, ami családok átmeneti otthona és kismamaház egyben, védelmet nyújt a bántalmazott és otthonukat elhagyni kényszerült családoknak, gyermekeknek. A szolgálat segíti a szülők munkahelykeresését, talpra állását és a család visszailleszkedését a társadalomba. Későbbi álmuk, hogy nagyobb intézményt létesíthessenek és a jogszabályi lehetőségeknél tovább segíthessék a rászorulókat, egy önfenntartó gazdaság létrehozásával.

Az intézmény létrehozásának gondolata saját gyermeke születésekor merült fel. „ Azt mondta az orvosom, de jó neked, hogy vár a férjed virággal és terített asztallal, de én gyakran találkozom itt olyan anyákkal, akik azért nem vihetik haza a gyermeküket, mert nincs hová.” – nyilatkozta a minap.hu portálnak Gálné Ács Mária, akinek majd’ egy évtizedes munkájába telt, hogy elérje megálmodott célját. 1995-ben egy alapítványt hozott létre a Magyarországi Református Egyház Szeretetszolgálati Osztálya, amelynek a megyei önkormányzat átadott egy ingatlant a Szinva-parton – itt nyílt meg az országban az elsők között, a megyében elsőként a kismamaház. A Szinva utcai épület később több szempontból is alkalmatlanná vált az intézmény számára, felújításra szorult, a szobák száma kevésnek bizonyult és a lakókörnyezet sem volt ideális a családok nyugalmához. Lehetetlennek tűnő feladat volt, hogy új épületbe, európai normáknak megfelelő körülmények közé költözhessen az intézmény. Gálné Ács Mária töretlen hittel, éveken át kitartó munkával, az adománygyűjtéstől az építkezés személyes felügyeltéig dolgozott azon, hogy otthonuk legyen a családoknak. Az új, Maros utcai intézmény 30 személy elhelyezését tudja biztosítani, a háromszintes épületben 11 lakószoba van.

Forrás: MRSZ, minap.hu h