Nyújtsunk kezet a másiknak!

2010. május 21., péntek

altAz egész Kárpát-medencében, 250 csoportban összesen hatezer-ötszáz regisztrált segítő vesz részt a pénteken és szombaton zajlott Szeretethíd református önkéntes napon, de többen is lehetnek a ténylegesen dolgozók.

altA Szeretethidat idén másodszor rendezte meg a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ), most először a május 22-i Magyar Református Egység napjára időzítve. A tavaly még csak Magyarországra kiterjedő akció most már az egész Magyar Református Egyház területén, vagyis a Kárpát-medencében zajlott. Olyannyira, hogy a hatezer-ötszáz regisztráltból kétezer-ötszázan a határon túli egyházkerületekben jelentkeztek.

A Szeretethíd programkoordinátora, Vad Lilla hangsúlyozta, hatezer-ötszáznál is többen lehetnek az önkéntesek, ugyanis sok helyről azt jelezték, dolgozni fog a gyülekezet, de nekik a munka fontos, nem regisztrálják magukat.

A munka már pénteken reggel elkezdődött – és a két nap során összesen 250 csoportban zajlott. Ami fontos, nemcsak egyházi kötődésű helyeken, hanem közterületeken, óvodákban, önkormányzati fenntartású iskolákban is dolgoztak önkéntesek.

A Szeretethíd megnyitóját péntek délután, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkorházában tartották, annak hangulatos parkjában.

A megnyitón felszólalt Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, aki felidézte, tavaly részt vett ugyanezen a helyen az önkéntes napon, de akkor még nem gondolhatta, hogy idén már ő lesz a Szeretethíd egyházi fővédnöke. Csűry István meghatódottságának adott hangot, hogy ilyen módon a részese lehet a programnak.

altMáté evangéliumából felolvasta azt a történetet, amelyben Jézus szombaton gyógyította meg a sorvadt kezű embert. Csűry István sorvadt kezű emberhez hasonlította a világot, amelyen mostanra nem a fizikai sorvadás, hanem a lelki sorvadás lett úrrá. Azonban ahogy a sorvadt kezű embernek is az egyik keze ép volt, úgy tudjuk, ismerjük fel és látjuk, hogy mi a rossz a világban. „Nyújtsunk kezet a másiknak – ez a keresztyén, ez a református” – mondta a királyhágómelléki püspök.

Az MRSZ kuratóriumi elnöke, Pál Sándor arról beszélt, hogy a Szeretethíd egyik fő célja az, hogy ne csak két napra legyen érték az önkéntes munka, hanem egészéves tevékenység legyen a mások segítése minél több ember számára. Idézte Gandhi egyik gondolatát, mely szerint magunk megismeréséhez el kell vesznünk mások segítésében.

A beszédek között a budapesti egyetemi és főiskolai gyülekezet együttese játszott, magyar költők istenes versei hangzottak fel és az egyik dal alatt arra kérték a résztvevőket, fogják meg egymás kezét, így hallgassák végig a számot. Az esemény zárásaként pedig Csűry István emelkedett egy daru kosarába és a Bethesda egyik épületét tisztogatta meg a magasban.