Nyissátok meg szíveteket és kapuitokat

2015. szeptember 05., szombat

Osztrák protestáns lelkészek a félelem és intolerancia leküzdésére szólítanak fel. „Mindenkit megillet az esély az emberséges eljárásra" – hangsúlyozza a szeptember 2-án kelt felhívás.

A protestáns lelkészek egyesületének közgyűlésén résztvevő evangélikus és református lelkészek az európai menekülthelyzet kapcsán nyilatkozatban arra szólítják fel az osztrák állampolgárokat, hogy „fogadják be az embereket, akik menekülni kényszerültek. A menekülteknek szállásra és segítségre van szükségük, amely méltóságukat tiszteletben tartja és összhangban van az emberi jogokkal.” A nyilvános felhívást bécsi lelkészek kezdeményezésére egyhangúlag fogadta el a protestáns lelkészeket képviselő közgyűlés Bregenzben. „Egy gyerek sem maradhat kíséret és védelem nélkül, egy nő vagy férfi sem kerülhet kiszolgáltatott helyzetbe, és nem fenyegetheti veszély sem testüket sem életüket” – áll a nyilatkozatban, amely gyakorlati kérdéseket is felvet.

A gyülekezeteknek a következő kérdésekre kell választ találniuk: „Milyen helyiséget tud rendelkezésre bocsátani a közösségem? Van-e a gyülekezet birtokában megfelelő földterület, ahol szállásokat lehet kialakítani? Hogyan tudjuk a vendégszeretet jegyében fogadni a menedékkérőket, hogyan támogathatjuk őket egyenrangú partnerként? Hogyan emelhetjük fel hangunkat a félelem és intolerancia ellen, a rászorulók kijátszásával és az embertelen és könyörtelen gyűlöletkampánnyal szemben? Milyen eszközeink vannak arra, hogy a szorongást oszlassuk, az embereket felvilágosítsuk és az értelmes párbeszédet előmozdítsuk? Hogyan támogathatjuk a menekültszolgálatunk munkáját?”

A lelkészek a gyülekezeti tagokat és az egyházi felelősöket arra buzdítják, hogyaz elkövetkező hetekben és hónapokban nyissák meg szívüket és házaikat. „Minden erőnkkel támogassuk a gyülekezteti diakóniai szolgálatunkat és szeretetszolgálati intézményeinket és a menekültek minél nagyobb számban találjanak gyülekezeteinkben szállást és menedéket.” A felhívás arra is emlékeztet, hogy a jövőben is számolni kell a menedékkérők tömegével, amely hosszú távon megváltoztatja Európát. „Protestáns lelkészként együttműködésre szólítunk fel mindenkit, hogy ezt a változást ne a félelem és az elszigetelődés, hanem az emberség és a felebaráti szeretet határozza meg.”

Külügyi Iroda

Forrás: www.evang.at