Mindenki téged keres!

2014. február 03., hétfő

Ki is ez a Jézus? Sokat beszélünk róla, halljuk a nevét a templomban, aluljárókban, kocsmában, mindenhol. De hogyan ismerhetjük meg Őt jobban? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozik a Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség (MEKDSZ) 2014-es programja. A Márk-projekt célja, hogy az egyetemisták személyesen beszélgessenek nem hívő barátaikkal a bennük felmerülő kérdésekről, a hazánk legnagyobb egyetemi missziós szervezete által kiadott Márk evangéliuma és a hozzá tartozó bibliatanulmányozós füzet segítségével.

„Mindenki téged keres" – mondják a tanítványok Jézusnak, mikor rátalálnak a hegyen, ahogy magányosan imádkozik. Ezt a mondatot választotta mottójául a MEKDSZ legújabb evangelizációs programjához. A szervezet idei téli táborában – melyet minden évben február első hétvégéjén tart –, mutatta be az újonnan kiadott, különleges dizájnnal rendelkező Márk evangéliumát és a hozzá tartozó keresőfüzetet, mely nyolc alkalomból álló bibliatanulmányozást tartalmaz.

Fiatalos evangélium

A Zánkán megrendezett táborban közel négyszáz egyetemista és szenior vett részt. A rendezvény témája, a főelőadások, a kiscsoportos beszélgetések mind Márk evangéliumához kapcsolódtak. Felmerülhet a kérdés, hogy miért éppen Márkot emelték ki ily módon.

A téli táborban kipróbálták a bibliatanulmányozásokat

„Már volt a MEKDSZ-nek korábban egy projektje, melynek során kiadott egy evangéliumot, s akkor Jánoséra esett a választás. Már elsőre felmerült ötletként Márk evangéliuma is" – meséli Seben Glória, a MEKDSZ egyik munkatársa. „Azt gondolom, hogy a Márk, mint a legrövidebb evangélium, különösképpen is képes megszólítani a fiatalokat, mert az egyik legfontosabb kifejezés benne, ami viszi előre a történetet, az az »azonnal«. Ez a szó nagyjából ötvenszer fordul elő a tizenhat fejezetben. A könyv rendkívül eseménydús, olyan, mint egy akciófilm: Jézus mozgása, cselekedetei olyan gyorsasággal jelennek meg, melyet a mai fiatalok be tudnak fogadni."

Az evangélium szövegét is egy kevésbé ismert fordításban, a Békés-Dalos Újszövetség-fordításban jelentették meg. Ez a szöveg nagyon közel áll a köznapi nyelvhez, így könnyebben érthető Jézus beszéde azok számára is, akik nem keresztyén környezetben nevelkedtek.

Árnyaltabb Jézus-kép

A Márk-projekt kapcsán az evangélium mellett még egy keresőfüzet is nyomdába került, mely nyolc, az evangélium szövegére épülő bibliatanulmányozási vázlatot tartalmaz. Ezek a füzetek segítik a diákokat abban, hogy fel tudjanak tenni jó kérdéseket a nem hívő barátaiknak, amik a mindennapi életükben is fontosak lehetnek. „Az egyetemisták gyakran félnek attól a Bibliával kapcsolatban, hogy kész válasz elé állítja őket. Márk evangéliumában rengeteg kérdés van, fejezetenként átlagosan négy tűnik fel, míg a többi evangéliumban csak kettő-kettő" – mondja Seben Glória.

A Márk-projekt célja, hogy beszéljünk Jézusról

A cél tehát az olyan fiatalokat elérni, akik még nem hallottak Jézusról. A tesztcsoportok is azt mutatták, hogy a fiatalok érdeklődtek, megnyíltak, fel merték vállalni a kérdéseiket. „A bibliatanulmányozások egy komplexebb Jézus-képet mutatnak be, mint amihez gyakran hozzászokunk keresztyénként. Nekem talán még elgondolkodtatóbb, mint nekik, akikben kevésbé mély ez a kép Jézusról. Nagyon nyitott és provokatív kérdéseket tesz fel, melyeket nem lehet sokszor egyszerűen megválaszolni a sablonos, megszokott mondatokkal" – meséli Szabó Mercédesz, aki vállalkozott rá, hogy saját barátaival teszteli a füzetet.

Új köntösben

Ennek a füzetes evangelizációnak van nemzetközi és hazai előzménye is, hazánkban a már említett János evangéliuma és az Érdeklődő vagyok bibliatanulmányozós füzet is hasonlóan működik. Míg János evangéliumának kiadásánál utólag talált egymásra a Vagyok biblia és a füzet, itt „egy látással, egy közös csoport segítségével" hozták létre a kiadványt. Hajde Balázs mutatta be a zömében diákokból álló csapatot, mely a füzetek megtervezésén, megvalósításán dolgozott. „Öt munkacsoport vett részt az előkészületekben, ezek folyamatosan együtt dolgoztak, hosszú időn át készültek a megjelenésre. Egyesek a dizájnt alakították ki, mások a marketinggel foglalkoztak, és voltak, akik a munkafüzet tartalmán dolgoztak."

Diákok gondolták újra a megjelenést

A kiadvány tartalmaz egy személy- és szómagyarázatot, melyet egy teológusokból álló csapat gyűjtött össze, hogy azok számára is érthetőek legyenek a bibliai kifejezések, akik még sosem találkoztak velük. Az illusztráció a legkorszerűbb infografikai eljárással készült. A készítők minimál dizájnra törekedtek, hogy figyelemfelkeltő legyen, de egyben ne sokatmondó, és ne csak egyetlen divathullám által meghatározott stílust tükrözzön.

A megjelenést több ismert személyiség is támogatta, akik véleményükkel, gondolataikkal gazdagították a füzetet. Az evangélium végén olvashatók Hamar Dániel (a Muzsikás együttes tajga), Izsák Norbert (újságíró, történész és teológus), Madarász Isti (filmrendező) és Várkonyi Péter (a Gömböc feltalálója) hozzászólásai. Ezek a gondolatok őszinték és bátorítóak, motiválják az olvasókat, hogy elmélyedjenek az Igében.

A MEKDSZ 2014-es projektje nemcsak erre az évre korlátozódik. A kiadványok célja, hogy minél több egyetemista vegye kezébe Isten szavát és tapasztalja meg a benne lévő erőt. A téli táborban bemutatott evangélium és keresőfüzet sok fiatalt lelkesített és gondolkodtatott el, hogy ilyen módon is tükrözze Isten jelenlétét barátai között.

Demján Eszter, képek: Bakó Csaba

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.