Migráció, emberkereskedelem és modern rabszolgaság

2014. április 11., péntek

Az Egyházak Világtanácsa (EVT) a migráció, az emberkereskedelem és a modern rabszolgaság közötti kapcsolat témájában tartott konferenciát.

A találkozó aktualitása, hogy több ezer migráns néz vagy már nézett szembe erőszakkal, bántalmazással és kizsákmányolással kockázatos útja során, illetve abban az országban, ahova emigráltak. Az EVT Nemzetközi Ügyekért Felelős Egyházi Bizottsága (CCIA) és az Ázsiai Keresztény Konferencia szervezte április 4-7 közötti konzultáció helyszíne a skri lanka-i Colombo volt, mely a Sri Lanka-i Keresztény Tanács közreműködésével (NCC-SL) valósult meg.

A konzultáció címe: „Migráció és emberkereskedelem: modern rabszolgaság?", melyre Afrikából, az Arab-öbölből, Európából és Ázsiából érkeznek résztvevők. Dr Mathews George Chunakara, a CCIA vezetője kiemelte az esemény jelentőségét, felhívva a figyelmet arra, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet számításai szerint 2,4 millió férfi, nő és gyermek esik áldozatául a gátlástalan emberkereskedőknek minden évbe.

Chunakara kiemeli, hogy: „A migránsok szenvedései hazájukban kezdődnek a tisztességtelen toborzókkal és ügynökökkel, akik hatalmas pénzösszegeket kérnek azért, hogy munkához juttassák őket külföldön." Hozzáteszi még azt is, hogy: „A migráns munkavállalóknak továbbra is szembe kell nézniük a csalással, a pénzzel való zsarolással, fizikai és lelki erőszakkal, bántalmazással, és minden féle kizsákmányolással útjuk során, ugyanúgy, mint a célországukban".

Semegnish Asfaw, egyike a konzultáció szervezőinek és a WCC nemzetközi ügyeiért felelős programnak, kijelenti, hogy a tanácskozás mindezek mellett felhívja a figyelmet a nők hangjára. „ A nők és lányok különösen veszélyeztetettek, hiszen az emberkereskedelem nem csak a munkaerő kizsákmányolását jelenti, hanem szexuális kizsákmányolást is."

A konzultációnak célja a migráció és az emberkereskedelem globális trendjeinek vizsgálata is. A mélyreható tárgyaláson a résztvevők célja a problémák mely holisztikus és fenntartható megoldásának keresése annak érdekében, hogy az emberkereskedelem ellenes törvények végrehajtásán javítson. Dolgozni fognak azon, hogy olyan megoldásokat találjanak, mely elősegíti azt, hogy az áldozatok jobb védelemben részesüljenek azáltal, hogy hatásos ökumenikus érdekképviseleti hálózatokat építenek ki a határokon átnyúló emberkereskedelem ellen.

A sri lankai polgárháború és az ahhoz kapcsolódó konfliktusok eredménye a lassú gazdasági fejlődés, és a sri lankaiak fokozott kivándorlását eredményezte az országból, akik a migráció szabályellenes módját választották és az emberkereskedelem áldozataivá váltak. A konzultáció résztvevői részletesen megvitatják ezeket a kérdéseket a sri lankai egyházak képviselőivel az NCC-SL éves közgyűlésén.

Külügyi Iroda
Fordította: Gyarmati Tímea