„Magyarország az a hely, ahol Isten látni akar”

2015. szeptember 23., szerda

Egy éve beszélgettünk Balogh Róbert cigány származású lelkésszel, aki akkor arról mesélt, hogyan sikerült a szegénységből a diplomáig eljutnia. Azóta mesterszakos diplomát szerzett a Genfi Egyetemen, sokat utazott, rengeteg tapasztalatot gyűjtött, és valami nagyon megváltozott benne.

Több mint egy éve beszélgettünk. Úgy hagytuk abba a beszélgetésünket, hogy elmondtad, kimész Svájcba egy évre tanulni. Ki is mentél. Újra itthon vagy. Mi történt ott veled?

Nagyon sok minden. Rengeteg nehézséggel néztem szembe, különösen az elején. Például többször ütköztem nyelvi akadályokba, nem ismertem pontosan a helyet, ahol voltam. Genf városa Svájc francia nyelvű részén fekszik, tehát többször előfordult, hogy nem értettem például egy-egy megálló nevét, és igazából még angolul sem beszéltem olyan magas szinten.

Milyen volt az iskolában?

Ott is adódott sok problémám az elején. Nagyon sokszor nem értettem meg az instrukciókat sem a tanórákon. Volt is sok félreértés belőle. Úgy összességében az elején nagyon nehéz volt, de miután megszoktam a helyzetet, és beilleszkedtem, nagyon élveztem a kintlétet.

(...)

Mit hoztál haza Magyarországra?

Azt a fajta bibliaóra modellt, amit használok, és ahogyan tanítok. Ezt a gyakorlatvezetőmtől tanultam meg. Tavasszal már a genfi gyülekezetben kipróbáltam, és zseniálisan működik a gyakorlatban. Szárnyaltak a bibliaórák. Itthon is ezt alkalmazom, és igyekszem tovább is adni.

Mennyire változott meg a tavalyi Robi az ideihez képest?

Nagymértékben. A legtöbben azt mondják – és én magam is érzem –, hogy egy másik ember jött haza. Sokkal nagyobb az önbizalmam, magabiztosabb vagyok. Pontosan tudom, hogy mit akarok. Ami a legfontosabb, tudok örülni az életnek. Látom az élet legapróbb dolgainak a szépségét. A közelmúltban megjártam a legmélységesebb helyzeteket is, és onnan hozott ki Isten. Az ő segítsége, hogy rátaláltam ezekre a dolgokra. Abban a multikulturális közegben találtam meg önmagam. Ott jöttem rá, hogy mire hívott el Isten. Egyetemista koromban csak a teoretikus dolgok érdekeltek, és most a cigánymisszión belül készülök az egyik leghátrányosabb helyzetű település egyikére menni szolgálni, ugyanis rájöttem, hogy a gyakorlatban akarom csinálni, amit megtanultam.

(...)

Szezrő: Balogh Krisztina

A teljes interjút elolvashatják a ciganymisszio.reformatus.hu oldalon.