Kiállítással zárult az I. Középajtai Nemzetközi Alkotótábor

2010. július 12., hétfő

Csaknem kétszáz érdeklődő látogatott el a Középajtai Alkotótáborban készült művek kiállítására a helyi ima- és közösségi házba. A kilenc résztvevő festőművész alkotásai megvásárolhatóak voltak, a befolyt összeget a Középajtai Református Egyházközségnek adományozták, a közösségi ház felújítása céljából.

A három országból (Szlovákia, Magyarország, Románia) érkezett festőművészek alkotásainak kiállítását Berszán István középajtai református lelkész nyitotta meg, aki a rendezvény szervezője is volt. A művészek megkeresésében és a tábor lebonyolításában a lelkésznek segítségére volt Sebestyén Erzsébet, középajtai gyökerekkel rendelkező festőművész is.

A tárlatot Sántha Imre Géza, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Gyárfás Jenő Képtárának igazgatója méltatta, aki örömét fejezte ki afelett, hogy a városi kiállítások mellett vidéki érdeklődés is mutatkozik. A szervező lelkipásztor elmondta, örömmel töltötte el, hogy a Középajtáról elszármazott vállalkozók úgy érezték, hogy a szépséggel együtt segíteni is tudnak, és zömmel ők vásárolták meg a képeket. A kiállításon összesen 11 kép kelt el, melynek összegét és a megmaradt képeket a művészek a közösségi ház felújítására átadták a középajtai református egyházközségnek.

A kiállításon felszólalt Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke is, aki elmondta, a Háromszék Művészeti Évébe ékelődött alkotótábor egyben egy nemes kezdeményezés is, melynek célja a művészet pártolásán kívül a közösségi ház felújításának segítése is.

Szappanos István, Kecskemétről érkezett festőművész kollégái nevében is megköszönte a középajtaiak hozzáállását az alkotótáborhoz, elmondása szerint a helybéliek hozzásegítették a művészeket a jó alkotás születéséhez.

A református egyházközség tulajdonában maradt alkotásokból újabb kiállításokat terveznek a megye több városában is, valamint egy állandó kiállítás nyílik a középajtai imateremben. „Színvonalas, szemnek, léleknek tetsző kiállítás volt mindenki megelégedésére” – összegezte Berszán István.

Résztvevő művészek
Barb Nicolae – Sepsiszentgyörgy, Horváth Lajos – Veszprém, Kondrák Matyikó Margit – Nagybánya, Marele Daniela – Iaşi, Rácz Magdolna – Barót, Sebestyén Erzsébet – Veszprém, Szabó Ottó – Kassa, Szappanos István – Kecskemét, Tóth József - Kassa

Berszán Réka