Keresztyén és muzulmán vallásközi párbeszéd Teheránban
2010. november 16., keddA Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa és az Iszlám kultúra és kapcsolatok elnevezésű szervezet Vallásközi Párbeszéd Központja az iráni fővárosban tartotta hetedik tanácskozását november 9–11. között. A konferencia témája ez volt: „Vallás és társadalom ma: keresztény és muzulmán távlatok”.
A megbeszélés társelnöke volt a teheráni szervezet vezetője, Mohammad Baqer Khorramshad és vatikáni részről Jean-Louis Tauran bíboros. A résztvevők megvitatták katolikus és síita nézőpontból a kérdés filozófiai és teológiai, valamint történelmi vonatkozásait, továbbá a jelenlegi nehézségeket és lehetőségeket. A háromnapos konferencia végén a két oldal képviselői zárónyilatkozatot adtak ki, amelyben hat pontban foglalták össze álláspontjukat. E szerint a hívek és a vallási közösségek sajátos szerepet játszanak a társadalomban, egyenlő elbánásban más állampolgárokkal együtt. A vallásnak van egy vele járó társadalmi dimenziója, amelyet az államnak tiszteletben kell tartania, tehát a társadalom érdekében sem lehet a magánszférára korlátozni. A hívők arra kaptak meghívást, hogy együttműködjenek a közjó keresésében a hit és az értelem közötti szilárd kapcsolat alapján. Szükséges, hogy a keresztények, muzulmánok, de más vallások hívei és minden jóakaratú ember együttműködjön a modern kihívások megválaszolásában; az erkölcsi értékek, az igazságosság és a béke előmozdításában, valamint a család, a környezet és a természeti erőforrások védelmében. A hit természeténél fogva feltételezi a szabadságot. Ebből következően a vallásszabadságot – mint az emberi méltóságból fakadó jogot – minden egyénnek, társadalmi szereplőnek és az államnak tiszteletben kell tartania. Ennek az alapvető jognak az alkalmazásakor figyelembe kell venni minden társadalom kulturális és történelmi hátterét. A fiatal nemzedék nevelését az igazság, a spirituális értékek keresésére és a tudás előmozdítására kell alapozni. A teheráni tanácskozás résztvevői örömüket fejezték ki a barátságos hangvételben lezajlott megbeszélések miatt. Felismerve a hasonlóságokat és tiszteletben tartva a legitim különbözőségeket hangsúlyozták, hogy tovább kell haladni az őszinte és gyümölcsöző párbeszéd útján. Az 1994 óta rendszeresen megrendezett tanácskozások jegyzőkönyveit megjelentetik angol és fárszi (perzsa) nyelven. (RV.de – hu – 2010.11.16 – dr. békefy-röhrig klaudia – reformatus.hu)
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.