I.Kirill: Oroszország egység csak hitben őrizhető meg!

2010. január 07., csütörtök

altNégyezer hívő vett részt a moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban január 6-án, a karácsonyi vigília szent liturgiáján, amelyet idén először Kirill orosz ortodox pátriárka vezetett. A szertartást megelőzően közzétett üzenetében hangsúlyozta Karácsony jelentőségét a lelki újjászületés szempontjából.

Szükség van arra, hogy az ember közeledjen Istenhez, mivel Oroszország csak a hit erejében őrizheti meg spirituális egységét a mai világban, függetlenül az egyes személyek etnikai származásától és a társadalomban elfoglalt helyétől. A karácsonyi vigília szertartást élőben közvetítette az állami televízió. A pátriárka a zsúfolásig megtelt székesegyházban mondott beszédében rámutatott, hogy 2009 nagyon fontos volt a nemzeti tudat alakulását tekintve. Az orosz nép és vezetői közösen állták ki a nehéz próbákat. A szertartáson jelen volt Dimitrij Medvegyev orosz elnök feleségével együtt. Kirill pátriárka Isten áldását kérte az államfőre. Egyben köszönetét fejezte ki, mivel az elnöknek sikerült megakadályoznia, hogy az ország mély válságba kerüljön a 90-es évek politikai zűrzavarát követően. A szertartás végén került sor a hagyományos ajándékcserére. Medvegyev elnök miniatűrökkel díszített kéziratos Evangéliumos-könyvet nyújtott át a pátriárkának, míg az orosz ortodox egyház feje a XIV. és a XX. század között élt orosz írók négykötetes gyűjteményét ajándékozta az államfőnek. Vlagyimir Putyin miniszterelnök egy Moszkvától 300 km-re fekvő történelmi város, Kosztroma templomában vett részt a karácsonyi vigília szertartásán. Január 5-én a kormányfő a moszkvai Szent Dániel kolostorban találkozott Kirill pátriárkával. Ekkor elismerését fejezte ki a pátriárkának az állampolgárok nevelésére irányuló tevékenységéért. A pátriárka – Putyin szavai szerint – a spirituális értékek, a történelem és a haza iránti szeretetre tanítja az orosz népet. A kormányfő továbbá mintegy 44 millió eurónak megfelelő összeget ígért a szent helyek, kolostorok, templomok újjáépítésére, amelyeket az elmúlt évszázadban az állami ateizmus évtizedei során leromboltak. Hozzátette, hogy 2010-ben az állam visszaszolgáltatja az ortodox egyháznak az ország egyik legszebb és legfontosabb templomát, a moszkvai novogyevicsi kolostort. Az orosz pátriárka szintén elismerő szavakkal illette a miniszterelnök munkáját, az Oroszországban különösen súlyosan érezhető gazdasági válság kezelését illetően. (RV-de – hu – 2010-01-07 – dr. békefy-röhrig klaudia – www-reformatus.hu)