Csiha Kálmán-szobrot avattak Érsemjénben - "egész Kárpát-medence igehirdetőjére" emlékeztek

2009. november 23., hétfő

Csiha Kálmánnak, az Erdélyi Református Egyházkerület két éve elhunyt nyugalmazott püspökének állított szobrot szombaton szülőfaluja, Érsemjén. Hunyadi László marosvásárhelyi szobrászművész alkotását hálaadó istentisztelet után avatták fel a partiumi magyar községben, amelynek másik híres szülötte a szintén református Kazinczy Ferenc. Az ünnepség a református templomban kezdődött, ahol Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét, megemlékezve Csiha Kálmánról, aki „a nehéz időkben is vállalta a kűzdelmet, a megaláztatást az uralkodó hatalommal szemben”. A néhai püspökkel kapcsolatos emlékeit, annak utolsó érsemjéni szolgálatát elevenítette fel Fülöp János helyi lelkész, később emlékezett Tempfli József nyugalmazott római katolikus püspök. Balazsi József polgármester hosszan sorolhatta, köszönthette a közel– s távolról, bel– és külfüldről érkezett vendégeket. A két évvel ezelőtt elhunyt erdélyi püspök nemcsak a teológia doktora és a rendszerváltás után az Erdélyi Református Egyházkerület templom- és gyülekezetépítő vezetője volt - számol be az eseményről a Duna Televízió -, hanem a több mint 40 országba szakadt magyarság szeretetközösségének szószólója is. "Mindenképp megtiszteltetést jelent a családnak, hogy szobrot avatnak édesapám emlékére. Valószínűleg ő is örül, ha ezt így most látja, de számára sosem jelentett semmit a földi dicsőség, sem a földi előmenetel. Sosem ezeket a dolgokat tartotta fontosnak az életben és valószínűleg ezért is volt olyan hiteles mindaz, amit ő mondott és tett" – mondta el Nagyné Csiha Emese. A Magyar Hírlap az esemény kapcsán Szabó István püspök szavait idézi, aki két éve a posztumusz Magyar Örökség díj átadásakor Csiha Kálmán küldetéséről és rendkívüli hatásának titkáról beszélt: "2000 után püspöki tisztségét letéve az egész Kárpát-medence igehirdetőjévé vált, és élete végéig több száz gyülekezetben szolgált... Egyszerre volt pap és próféta. Mint pap, népe sorsát hordozta, mint próféta, népe jövőjét kereste. Üzenete egyértelmű és világos: a magyarság válsága spirituális gyökerű. Ebben kell megújulnunk, és erre nézve az evangélium az egyetlen lehetőség. Csiha Kálmán ezzel a szolgálatával a magyarság vándorprédikátora lett. Ez a minősítés csak azokat illette, akik tudták és gyakorolták, hogy lelki-szellemi, politikai-földrajzi szétszórtságban élő népüket újra és újra fel kell keresniük, és a vigasztalás és reménység evangéliumát kell hirdetniük" - fogalmazott a püspök. (forrás: Erdon.ro/Duna Televízió/Magyar Hírlap)

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió