Bál műemlékeink megmentéséért

2010. január 27., szerda

altVeszélyben az abaújvári református templom és annak több száz éves freskója. A különlegesen értékes műalkotás egy részét már feltárták, de állagának megőrzésére nincs elegendő pénz. Az ilyen felújításra szoruló műemlékeink megmentése érdekében szervezik meg a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal munkatársai azt a jótékonysági bált melynek teljes bevételét egy vagy több pusztuló épített értékünk helyreállítására fordítanak.

A bál február 6-án, szombaton lesz a Károlyi-Csekonics Rezidencián. A bál résztvevői a helyszínen szavazataikkal döntik el, hogy a műemléki szakemberek javaslatai alapján kiválasztott műemlékek vagy műemléki részletek közül melyik nyeri el a bevételből a támogatást.
„Előzetes pályázaton öt műemlék tulajdonos nevezhetett arra, hogy a bál bevételét megkapják felújítási támogatásként. Ez az összeg elég lenne arra, hogy ne pusztuljon tovább az abaújvári református templom csaknem 500 négyzetméteres gótikus freskója” – mondta Tóth István református lelkipásztor az Európa Rádiónak.
Jelenleg a templom istentiszteletek megtartására nem alkalmas, mert 1997-ben az akkor még Állami Műemlék Helyreállítási és Restaurálási Központ teljesen szétszedte, ugyanis a templomban található Közép-Európa egyik legértékesebb gótikus freskómaradványa. A régészeti feltárás ugyan elkezdődött, de sajnos nem fejeződött be. A freskók nagy része még mindig a meszelt falfelület alatt van. Az első freskót 1912-ben találták meg és a tizenkét éves Jézust ábrázolja a templomban, alatta pedig Bertalan apostol vértanúsága látható. Ebből arra lehet következtetni, hogy a templomot hatszáz éve Szent Bertalan néven szentelték fel. A második feltárt falfestményen Mihály arkangyal látható mérőbottal a kezében, a harmadikon pedig szent Márton éppen a köpönyegét vágja ketté a kardjával.
Tóth István elmondta: „Többször fordultunk már a Műemlékvédelmi Hivatalhoz, többször kértünk anyagi támogatást, sajnos az elmúlt években nem kaptunk. Ha a teljes freskót meg akarjuk mutatni a közönségnek, helyre kell állítani az egészet, ami 150 millió forint körüli összeget jelentene."
A bál bevételét – ami körülbelül 1-1,5 millió forint – az 1912-ben előkerült freskó megmentésére fordítanák, ugyanis a vakolat, amire ráfestették, kezd elválni a templom kőfalától.

A bálról bővebb információ: http://www.koh.hu/tartalom.php?idt=20091209102919

Hallgassa meg a Tóth Istvánnal készült interjút!

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió