„Az orosz vezetés Isten és az emberiség előtt tartozik felelősséggel…”

2014. március 04., kedd

A hétvégén kialakult kritikus ukrajnai helyzettel kapcsolatban megszólaltak az egyházak is. Az orosz katonai egységek bevonulására a Krím-félszigetre már vasárnap felhívásokkal reagáltak. Egybehangzóan a válsághelyzet békés megoldására kérték az érintett feleket. Gyorsjelentésünkben a legfontosabb és elsőként kiadott egyházi állásfoglalásokat ismertetjük.

Az Egyházak és Vallási Szervezetek Ukrajnai Tanácsa drámai közleményt adott ki a válsághelyzetről. A vasárnap, március 2-án Kijevben kibocsátott állásfoglalást Onufrij metropolita, a Tanács elnöke írta alá. Ukrajna területi szuverenitását sértette meg az orosz csapatok krími bevonulása. Ez a lépés nem csak „hazánkat fenyegeti, hanem az európai kontinens békéjét és stabilitását is". Felhívja a közlemény a felelős orosz politikusokat, hogy hagyjanak fel a katonai vagy más módon megvalósuló beavatkozással Ukrajna belügyeibe, azokkal, melyek nem egyeztethetőek össze a nemzetközi joggal és a kétoldalú megállapodásokkal. „Az orosz vezetőknek Isten és az emberiség előtti felelősségüknek tudatában kell lenniük, de azzal is, milyen visszafordíthatatlan következményei lehetnek a katonai konfliktusnak". Rámutat az irat továbbá arra, hogy az ukránok baráti, testvéri érzést táplálnak az oroszok iránt, és változatlanul testvéri kapcsolatok építésére törekszenek Oroszországgal. Egyúttal bizonyságot tesznek az ukrán Parlament legitimitása mellett és támogatják az új elnököt, Oleksandr Turcsinovot, valamint kormányát. A metropolita kézjegyével ellátott közlemény a nemzetközi államközösséghez is fordul, s kéri a felelős vezetőket, hogy minden lehetséges lépést tegyenek meg a béke megőrzése érdekében Ukrajnában, valamint az ország területi integritásának, szuverenitásának és a határok sérthetetlenségének védelme érekében. Minden módon meg kell előzni, hogy Ukrajnát háborúba sodorják. „Az ukrajnai egyházak és vallási közösségek az ukrán nemzettel tartanak. Szülőföldünkért most még odaadóbb imádságra hívunk fel mindenkit. Az Úr tartson meg mindnyájunkat!" – zárul az ukrán és angol nyelven kiadott drámai hangú felhívás.

„Az Egyházak Világtanácsát (EVT) mélyen megérintették a legutóbbi veszélyes fejlemények Ukrajnában" – nyilatkozta március 3-án Olav Fykse Tveit, az EVT főtitkára március 3-án. „A helyzet súlyos veszélynek tesz ki sok ártatlan életet. Emellett – mintegy a hidegháború keserű utószeleként – aláássa a nemzetközi közösség cselekvőképességét, pedig sok sürgető feladat van, mely közös fellépést és elvi válaszokat kíván." A főtitkár felszólított minden felet, hogy tartózkodjanak az erőszaktól, folytassanak diplomáciai párbeszédet és kerüljék el a probléma eszkalálódását. „Ha ez nem sikerül, annak elkerülhetetlenül sokkal nagyobb emberi szenvedés lesz a következménye Ukrajnában, valamint mély szakadék a régió és a szélesebb nemzetközi közösség társadalmi és politikai szerkezetében. Imádkozunk bölcsességért, békéért és hogy az igazságosság érvényesüljön." (reformatus.hu)

Kyrill pátriárka: „A szívemnek drága Ukrajnában ne haljon meg senki..."

Az Orosz Ortodox Egyház feje, Kyrill moszkvai pátriárka sietett biztosítani vasárnap kiadott levelében a kijevi metropolitát arról, hogy ő maga személyesen is közbenjár a Krím félszigeten kialakult orosz-ukrán konfliktus békés megoldásáért. Mindent megtesz, amit pátriárkai minőségében megtehet, hogy az orosz politikai vezetést a katonai erő alkalmazásától visszatartsa. Mindenkit felszólított arra, hogy „a szívemnek drága Ukrajnában ne haljon meg senki", feláldozva életét a mostani konfliktusban. A „Pravoszlavije i Mir" /Pravoszlávia és Béke/ orosz ortodox internetes oldalon nyilvánosságra hozott közleményében az orosz egyházfő fontosnak tartotta hangsúlyozni Ukrajna önrendelkezési jogának tiszteletben tartását. „Az ukrán népnek önmagának kell dönteni jövőjéről, külső beavatkozás nélkül" – hangsúlyozta Kyrill pátriárka. De arra is egyértelműen rámutatott: az orosz ortodox egyház egyik fél mellett sem kötelezi el magát. Az egyháznak nem ez a dolga, hanem az, hogy oltalmazza, védelmezze a fenyegetetteket, az erőszak áldozatait végtisztességben részesítse, a gyászolókat vigasztalja. Nemzetközi megfigyelők utaltak ara, hogy a pátriárka megnyilatkozását megelőzően Vszevolod Csaplin, Kyrill pátriárka közeli munkatársa nyilatkozatban közölte: az orosz népeknek joguk van az újraegyesüléshez. Ez mintegy legitimizálja az orosz-hű új krími vezetésnek azt a tervét, hogy területileg is Oroszországhoz csatlakozzanak.

Könyörgés Ukrajnáért Vatikánban és a világegyházban

A katolikus egyházfő, Ferenc pápa vasárnap a Szent Péter téren tartott Angelusában sürgette az ukrán társadalom minden rétegét, hogy működjenek együtt az ukrán társadalom jövőjének építésében. A pápa sok ezer hívő és zarándok előtt elmondott szavaiban így fogalmazott. „Teljes szívemmel fordulok a nemzetközi államközösséghez: használjanak fel minden kezdeményezést a párbeszéd és a harmónia érdekében". A világ vezetőihez fordulva rámutatott: az ukrajnai válságot csak a párbeszéddel lehet megoldani. Kérte a világ felelőseit, szálljanak síkra Ukrajna területi egységének megőrzéséért. Tekintettel a katonailag kiélezett helyzet fenyegető voltára, mindenütt könyörögjenek Ukrajnáért.

Dr. Békefy Lajos

Forrás: wordpress.com; epd.de; dpa.de; evangelisch.de; pravoszlavije i mir.com

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.