A Generális Konvent Elnökségének nyilatkozata a szlovák-magyar viszonyról

2009. augusztus 28.

Mély aggodalommal figyeljük Magyarország és Szlovákia kapcsolatának alakulását és a szlovákiai magyarságot érő diszkriminációs lépéseket. A Magyar Református Egyház Generális Konventje elítéli a szeptemberben hatályba lépő szlovákiai nyelvtörvényt, amely csorbítja a kisebbségi nyelvhasználatot és korlátozza Szlovákia nem szlovák anyanyelvű polgárainak teljes élethez való jogát. Mindez kirívóan ellentétes az emberi méltósággal és az európai irányelvekkel és normákkal is. Elítéljük és felháborítónak tartjuk, hogy a Magyar Köztársaság elnökétől augusztus 21-én megtagadták a belépést a Szlovák Köztársaság területére, továbbá hogy az Európai Unió közönyösen a két ország belügyének tekinti ezeket az eseteket. Szomorúan látjuk az Európai Unió és néhány tagállama vezetőjének megnyilatkozásaiból, hogy magyar nemzetünket magára hagyják az őt érő igazságtalanságában, s ezzel az európai népek közösségének eszméjétől is elfordulnak.

Ezért is kifejezzük szolidaritásunkat a felvidéki magyarsággal, és mindent megteszünk azért, hogy a magyar reformátusok közösségének ereje a gyakorlatban is segítse életüket, és támaszuk legyen e mostani félelemmel és bizonytalansággal szemben. A magyar reformátusság évszázadok óta szeretetben és békében él szlovák és más nemzetiségű testvéreivel. Meggyőződésünk, hogy az ellentétek mesterséges szítása romboláshoz vezet. Mi ezzel szemben az igazság mellett kiállva a békességet hirdetjük. Egyúttal ezúton is felhívjuk minden honfitársunkat, hogy ne engedjen semmilyen uszításnak, és ugyanazzal a méltósággal utasítson el minden felelőtlen akciót, mint amellyel tiltakozik a szlovákiai kisebbségek jogainak csorbítása ellen.

Budapest, 2009. augusztus 28.

Dr. Szabó István s.k. püspök és Dr. Tőkéczki László s.k főgondnok
Dunamelléki Református Egyházkerület