Elhunyt Zákányi Bálint

2012. február 10., péntek

Zákányi Bálint református lelkipásztor, egyházzenész 2012. február 6-án élete 59. esztendejében hazaszólíttatott Mennyei Édesatyja által. Temetése február 18-án, szombaton 13 órakor lesz a Pócsmegyeri Református Temetőben.

Zákányi Bálint 1953. december 5-én, a Somogy megyei Homokszentgyörgyön született, több generációs lelkészcsalád harmadik gyermekeként. Édesapja Zákányi József néhai homokszentgyörgyi, hencsei, hedrehelyi és kadarkúti lelkipásztor, édesanyja néhai Gere Eszter Jolán.

Lelkészi tanulmányait 1971-ben kezdte a Budapesti Református Teológiai Akadémián, majd 1977-ben lelkésszé szentelték. Exmisszusként az Újpest-Újvárosi Egyházközségben, segédlelkészként Tahitótfaluban szolgált.
Megválasztott lelkipásztorként először Szigetmonostoron, majd Szeremlén végzett lelkészi szolgálatot. Kisegítő beosztott lelkészként a Rákospalota-Újvárosi Egyházközségben, és a Pócsmegyer-Leányfalui Társegyházközségben szolgált.  Utolsó szolgálati helye a Botykapeterdi Társegyházközség volt.

Egyházzenei tevékenységét Dr. Csomasz-Tóth Kálmán teológiai professzor szellemi irányításával kezdte. Első kórusműveit az általa alapított Vox Kamarakórus adta elő. Lelkipásztori szolgálatban nagy hangsúlyt fektetett a gyülekezeti éneklésre. Szolgálati helyein gyülekezeti kórusokat alapított: Szeremlén, Rákospalotán, és a Szentendrei-szigeten.  Kórusainak tíz kórusművet komponált. Tíz Kórusmű címmel a Sziget-Hangja kórus 2011 nyarán CD felvételt készített.

1982-től harminc éven át szervezett Egyházzenei Gitártanfolyamot, melynek célja a hangszeres képzés mellett a minőségi ifjúsági éneklés terjesztése volt.  A tanfolyam használatára írta meg az Egyházzenei Gitáriskolát.

A református zsoltáréneklő versenyek állandó zsűritagja volt.  Feladatának érezte az egyházi zeneanyanyelvi nevelést. Ezzel a szándékkal írták meg Gattyán Ilonával és Dr. Kálmán Lajossal a Minden forrásaim Tebenned vannak című tankönyvet. Hangzóanyagként ehhez kapcsolódik a Megemlítém hegedűmet című CD.

Zákányi Bálint református lelkipásztor, egyházzenész életének 59. évében hunyt el, temetése 2012. február 18-án, szombaton 13 órakor a Pócsmegyeri Református Temetőben lesz.  Gyászolják: lányai Borbála és Katalin, fia Bálint Ádám, testvére,közeli és távoli rokonai, szerettei, barátai, ismerősei,  és a Református Egyház közössége. A temetésen a lelkipásztorok palástos megjelenését kérik.

A család részére koszorúmegváltásra szánt adományokat az alábbi számlaszámra kérjük eljuttatni: 11773322-00746324
Levélcím: Zákányi Katalin, 6500, Baja, Kölcsey u 106. IV/15.