Egyesülnek a francia protestánsok

2011. január 18., kedd

2013 májusától Franciaországi Egyesült Protestáns Egyház néven egyesül a franciaországi evangélikus és református közösség. Erről a két egyház január 15-16-án megtartott közös zsinatán született döntés.

alt2007 óta készítette elő a két egyház az egyesülést, amiről 2009-ben született elvi döntés. Az egyházak már hosszabb ideje "teljes közösségben" vannak egymással, ami azt jelenti, hogy kölcsönösen elismerik egymás sákramentumait.

A jórészt római katolikus Franciaország teljes népességéhez viszonyítva két kisebb egyházról beszélhetünk. Az evangélikus egyháznak (Église évangélique luthérienne de France) körülbelül 1000 megkeresztelt tagja van, míg a református egyház (Église réformée de France) a maga 350 ezer tagjával ennél lényegesen nagyobb közösséget képvisel.

Az utóbbi években több országban is létrejöttek egyesült protestáns egyházak. A 2,1 millió tagot és 1800 gyülekezetet számláló Hollandiai Protestáns Egyház (Protestantse Kerk in Nederland, PKN) két református és az evangélikus egyház egyesüléséből alakult meg 2004. május 1-én. A hosszabb múltra visszatekintő Német Protestáns Egyház (Evangelische Kirche in Deutschland, EKD) 22 evangélikus, református és egyesült protestáns tartományi egyház szövetségeként működik, amelyek - függetlenül hitvallásos hátterüktől - szintén igei és úrvacsorai közösségben vannak egymással.

Cz.A.

Reformatus.hu a közösségi oldalakon