Vezető svájci keresztyének a fegyverexport ellen

2009. november 21., szombat

Kis ország, nagy fegyverkereskedelem? – Erről a kérdésről döntenek november 29-én Svájcban. Vezető egyházi személyiségek a fegyver-export tilalmára szólítanak fel. De vannak más hangok is… (Zürich) – Vezető svájci keresztyén személyiségek nyilvánosan felszólították a lakosságot a fegyverexport megtiltását követelő népi kezdeményezés támogatására. A felhívás aláírói között van Heiner Studer korábbi nemzettanácsi (parlamenti) képviselő az EVP-ből (ez a Svájci Protestáns Néppárt). Olyan keresztyén csoportosulások, mint a christnet, vagy a stoparmut2015 is a fegyverexportot ellenzők között vannak. A negyven keresztyén személyiség, egyházi vezető által aláírt közlemény szerint a keresztyének nem vállalnak felelősséget azért, hogy hadieszközöket exportáljon Svájc olyan országokba, ahol súlyos belső feszültségek vannak, az emberi jogokat semmibe veszik, vagy embereket ölnek meg Svájcból behozott fegyverekkel. A svájci egyházi és politikai közvélemény ezzel együtt megosztott ebben a kérdésben. Az Evangéliumi Alliansz nevezetű egyházi szervezet differenciált hangnemben nyilatkozott. Pacifizmusuk mellett rámutatnak: „Nem lehet meghátrálni attól az Istentől kapott kötelezettségtől, hogy biztosítsuk a világban a jogot és az igazságosságot, ha kell, fegyveres erővel is”. (jesus.de – stoparmut.ch – 2009-11-19/20 – dr. békefy – www.reformatus.hu)