Tajvani presbiteriánusok a demokráciáért
2014. március 29., szombatA Tajvani Presbiteriánus Egyház felemelte hangját az országban zajló békés tüntetések elleni állami erőszak miatt. Vezetői imádságra hívnak az utcán tüntető diákokért és aktivistákért, illetve az igazságosság és a béke érvényesülésért hazájukban.
A napokban zajlik Tajvanon a „318 Diák Mozgalmának" nevezett tüntetés, melynek kiváltó oka a kormányzat által nemrégiben Kínával aláírt szolgáltatási és kereskedelemi megállapodás. Ez a polgárság erős ellenérzését váltotta ki, hiszen veszélyeztetve érzik országuk függetlenségét és szuverenitását. Sérelmezik, hogy a megállapodás nem demoktatikus úton, vita nélkül ment át a törvényhozáson.
A Tajvani Presbiteriánus Egyház (PCT) támogatja a tajvani diákok erőszakmentes lépéseit, akik lelkiismeretük szerint elfoglalták a Törvényhozó Yuan-t 2014. március 18. estéjén. A motivációjuk az volt, hogy kinyilvánítsák Tajvan iránt érzett szeretetüket és megvédjék Tajvan demokráciáját a kormány átláthatatlan politikájával szemben, melyet Tajvanon szimbolikusan „Fekete Doboz"-ként emlegetnek.
Ugyanakkor a Tajvani Presbiteriánus Egyház támogatja a szigetország azon diák- és civil szervezeteit, illetve politikai pártjait, akik szintén csatlakoztak az elhúzódó küzdelemhez. Ezek a kezdeményezések hatalmas lehetőséget teremtettek Tajvan demokratizálódására, kiemelve a közügyekkel kapcsolatos aggodalmakat és megakadályozva, hogy a gazdaságot és a kereskedelmet használják Tajvan függetlenségének és szuverenitásának veszélyeztetésére.
Állásfoglalás a tajvani diákok Kínával kötött kereskedelmi megállapodás elleni demonstrációjával kapcsolatban (részlet)
A Tajvani Presbiteriánus Egyház március 22-én kiadott felhívásában támogatását fejezi ki a békés tiltakozás mellett, ugyanakkor a tiltakozók ellen kivezényelt rendőri erők fellépése súlyosaggodalommal tölti el a tajvani presbiteriánusokat. A közlemény nehezményezi, hogy a művelet alatt a rohamrendőrség túlzott erőt és erőszakot alkalmazott a fegyvertelen diákokkal, protestálókkal és aktivistákkal szemben. A tiltakozók fejét állítólag pajzzsal és gumibottal ütötték és erőszakkal elvonszolták őket.
A PCT újabb, március 24-i közleménye szerint a tajvani politikai vezetésnek „teljes felelősséget kellene vállalniuk a rendőrség cselekedeteiért azon az éjszakán. Figyelmen kívül hagyva a nép hangját és a kínai diktatúra modelljét utánozva, brutálisan cselekedtek az ülősztrájkoló tiltakozókkal szemben azért, hogy megfélemlítsék a diákmozgalom résztvevőit és a nyilvánosságot. A módszer, ahogyan kezelték a diákmozgalmat megszegte a demokratikus elveket és az emberi jogokat, ami elidegenítette a kormányt az emberektől."
Az egyház nyilvános bocsánatkérést és a Kínával kötött megállapodás visszavonását követeli a kormánytól, valamint a demokratikus rendszer megerősítését. Imádságra hívnak az utcán tüntető diákokért és aktivistákért, illetve az igazságosság és a béke érvényesülésért.
Forrás: Külügyi Iroda
Fordította: Gyarmati Tímea
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.