Szemléletváltás az idősek gondozásában
2012. május 21., hétfőKözel száz fő vett részt azon az Idősügyi Szakmai Műhelyen, melyet Porcsalmán tartottak május 15-én.
Az idősügyi műhelynek tagja lehet minden református idősellátó intézmény vezetője és fenntartója. Az évi két találkozó fő célja, hogy aktuális szakmai kérdésekre válaszoljon, illetve lehetőséget adjon tapasztalatcserére és ismerkedésre is. 2011-ben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vették át a legtöbb intézményt a reformátusok, ezért tartották most Porcsalmán az alkalmat.
Kormos Csaba, lelkipásztor a porcsalmai Szociális Szolgáltató Központ fenntartója a napi ige alapján tartott áhítatában azt emelte ki, hogy a szolgálatnak lélektől lélekig kell tartania.
Horváth-Lindberg Judit a svéd demens ellátás modelljét mutatta be, melynek a lényege az, hogy felismerve az öregedő társadalom sajátosságait a segítségre szoruló idős a saját igényeinek megfelelő gondozásban részesül. Természetes, hogy az öregséggel együtt járó tünet-együttesek szaporodni fognak, ezért ezt komplexen kívánják kezelni. Fontosnak tartják, hogy a demenssel kapcsolatba kerülő rokonok, szociális gondozó vagy szomszédok felvegyék a kapcsolatot az orvossal, amennyiben úgy látják, hogy ismerősük olyan állapotban van, hogy segítségre van szüksége.
Az ember a fontos, nem az intézmény
Gondozót kaphasson, illetve amennyiben szükséges, bekerülhessen nappali ellátásra egy otthonba, vagy ha a család nyaralni megy, akkor ideiglenes ellátásra vagy bentlakásra is helyet kapjon. Az előadó szerint abban van szükség szemléletformálásra, hogy ne az legyen a lényeg, amit az intézményünk adni tud, hanem az, hogy mire van szüksége az adott személynek.
Bár a nagyfokú aktivitás főként a fiatalabb és felnőtt korra jellemző, mégis nagy jelentősége van idős korban is az aktivitás megőrzésének. A műhely résztvevőit Somorjai Ildikó látta el konkrét tanácsokkal arra nézve, hogy idős, demens esetén mire kell figyelni, és hogyan lehet tevékenységre ösztönözni a korosztályt. Jó példát mutatott be Fehérné Németh Ildikó is, aki a Csengeri-kistérségi demens modell kiépülőben lévő folyamatát mutatta be.
Az előadásokat követő fórumon Farkasné Farkas Gyöngyi, az NRSZH főosztályvezetője válaszolt a szakmai kérdésekre és Kovács Lajosné, az Államkincstár küldötteként adott tájékoztatást a szociális intézményeket érintő ellenőrzésekről.
MRE Szeretetszolgálat
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.