Reformátusok Csillaghegyen
2012. június 30., szombatHetvenegy éve szentelték fel a Budapest–Csillaghegyi Református Egyházközség templomát.
Csillaghegy, az Óbuda és Békásmegyer közötti területen fekvő kerületrész a XIX. század végétől kezdett kiépülni. Az itt kialakult üdülőtelepet a XX. század elejétől egyre többen választották állandó lakóhelyül. 1910-ben nevezték el Csillaghegynek. Az ide költözött reformátusok számára a 20-as évek elejétől a tisztviselőtelepi (Szabovics, ma Ráby Mátyás út) általános iskolában tartottak istentiszteleteket.
A csillaghegyi református hívek 1925-ig a Pomázi Református Egyházközséghez tartoztak, mint szórvány egyház tagjai. 1925-ben az Óbudai Református Egyházközség fiókegyházává lettek, mert az óbudai lelkipásztor lelkesen támogatta egy református templom megépítését Csillaghegyen.
1926-ban tették le a templom alapkövét. Szántay Endre építész számos tervváltozatot készített, a templomépítés során alakult csak ki a ma látható végleges forma. 1931-re megépült az alagsori terem, 1933-ban felszentelték az ideiglenes fémállványra helyezett harangot. Közben 1932-ben az egyházmegyei átszervezés következtében Csillaghegy az Újpesti Református Egyházközség leányegyháza lesz.
Önálló anyaegyházközség 1941-ben lett, ugyanabban az évben, amikor – június 29-én – Ravasz László püspök fölszentelte az elkészült templomot. A templomépítés költségeihez igen jelentős összeggel járultak hozzá a holland reformátusok is, ami részben annak köszönhető, hogy Tóth Ernő templomépítő lelkész felesége, Johanna de Boer maga is holland származású volt.
A görögkereszt alaprajzú templom pilisszentlászlói terméskőből épült. Nyugati oldalán hangsúlyos, a középkori campanilék hangulatát idéző harangtorony magaslik. A torony lábánál a dongaboltozatos előtérben emléktábla hirdeti a templomépítő lelkészek, az építész és a holland adományozók áldozatkészségét.
A templombelső és a liturgikus tér elrendezése is Szántay Endre tervei nyomán valósult meg: a liturgikus tér a déli oldalra került, valamennyi padsor a szószék felé néz. Az úrasztalát saját esküvőjének megáldására tervezte és állította fel először saját házában, 1926-ban. A szószék fölötti ablakmezőt egy álorgona tölti ki. A liturgikus tér melletti jobb oldali falon olvasható a Miatyánk imádságának holland nyelvű, hímzett szövege.
Szöveg, fotók: Millisits Máté
Mégtöbb kép a csatolt galériában!
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.