Mint az első pünkösd
2011. június 28., keddA programok mennyisége és sokszínűsége miatt, a bőség zavarában, azt sem tudta az ember, hova menjen – beszámoló a drezdai Kirchentagról.
Június első öt napja emlékezetesen telt azok számára, akik Drezdában, az idén harmincharmadik alkalommal megrendezett evangélikus egyházi napokon vettek részt. Nem csak az újjáépített Drezda, minden szépségével, látványosságával – mint például a Zwingerrel és az újraépített Frauenkirchével; valamint a nagyszerű tömegközlekedésével – hanem a programok sokszínűsége és a félmilliós város további 120-150 ezer embert befogadni és vendégül látni tudó képessége is ámulattal töltött el sokakat.
Az Elba parti tartományi fővárosban szinte mindenki zöld sálakkal „felszerelkezve” rótta a kilométereket. Ezek a zöld sálak voltak ugyanis a leginkább ismertetőjegyei a Kirchentagnak.
A programok mennyisége és sokszínűsége miatt, a bőség zavarában azt sem tudta az ember, hova menjen, mit nézzen meg, mit hallgasson meg. Én sem kívánok mindenről beszámolni, csak néhány eseményről, amin részt vettem. (Aki az egész programra kíváncsi, bizonyára megtalálja még az interneten is, vagy szívesen rendelkezésére bocsátom a 640 oldalas programfüzetet – vagyis inkább programkönyvet.)
Az első nap három kezdő istentiszteleten is részt lehetett venni. Másnap a Dreikönigskirchében, vagyis a három királyok templomban volt egy kifejezetten közép-kelet európaiaknak érdekes program. A Café Freiheit (Szabadság kávézó) nevet viselte és Balog Zoltán valamint Ulrike Poppe felemelő jelenlétével és élményeivel beszélgethettünk a szabadságról. Három kérdéskört jártunk körül. Mi a szabadság, mi számunkra a szabadság szimbóluma illetve, hogy mi az, amiért harcolnánk, tüntetnénk.
Egy másik program az „Együtt Európáért” előadás volt, melyet Jerzy Karol Buzek úr, az Európai Parlament elnöke tarott. Hangsúlyozta a keresztyén értékeket az európai politikában. Szép volna, ha megvalósulhatnának a mindennapokban is azok az elvek, amelyeket említett. Sokan egyetértettünk vele!
Aki Drezdában jár, nem hagyhatja ki a Zwingert. Így mi sem tettük. Gyönyörű festménygyűjtemény található a múzeumban, csodálatos remekművekkel, hogy mást ne is említsek, ott található például a Sixtusi Madonna, amit Raffaello festett.
A záró istentiszteleten, amelyen úrvacsorát is vehetett, aki szeretett volna, mintegy százhúszezer hívő (egyesek szerint akár százötvenezer) vett részt. Engem személy szerint az első pünkösdre emlékeztetett. Ott a hatalmas város, rengeteg emberrel, akik mind az evangéliumot hallgatják.
Szép, felemelő és emlékezetes élmény volt! Találkozunk 2013. május 1-5-ig Hamburgban?!
Jakab István, református lelkipásztor
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.