Londontól Londonig a paralimpiával
2012. július 02., hétfőA brit egyházak a londoni Olimpia után, de a Paralimpia előtti időszakban ünnepségeket és programokat szerveznek. A cél többek között, hogy minél többen indíttatást érezzenek a mozgássérülteket segítő felszerelések fejlesztésére is.
A mozgássérült sportolók számára létrehozott Paralimpia versenysorozatot augusztus 29 és szeptember 9 között rendezik meg szintén Londonban. "Nagy ellentétet látunk a paralimpiához biztosított felszerelések és a gyülekezetekben található eszközök között. Tudomásunk szerint az emberek 10-18 %-a mozgássérült, ám ez az arány nem jelentkezik a gyülekezeteinkben" - nyilatkozta Tim Wood, a Through the Roof elnevezésű ökumenikus jótékonysági szervezet vezérigazgatója. A Through the Roof célja, hogy minél több mozgássérültet lehessen bevonni a gyülekezetek életébe.
Hadikórháztól a játékokig
A paralimpiai játékok története 1948-ban kezdődött azzal, hogy a London melletti Aylesburyben működő Stoke Mandeville-i kórház (Gerincsérülési Központ) brit hadirokkantjai számára Dr. Ludwig Guttmann professzor, a kórház igazgatója megrendezi az első Stoke Mandeville versenyt. A rendezvényt július 28-án tartották, az akkori londoni olimpia megnyitójával azonos napon. A Németországból emigrált orvos hamar felismerte, hogy a sport a gyógykezelési folyamat része lehet, megalapozva ezzel a rehabilitációs programok sporttal történő kiegészítését.
Az első Stoke Mandeville-i játékokat a kórház udvarán tartották meg 12 kerekesszékes „kórházi beteg" részvételével. Az íjászverseny az érintettek számára óriási élmény, s ugyanakkor a PARASPORT fejlődésének kiindulópontja volt. A világ számára ez az íjászverseny demonstrálta és igazolta a hadisérültek élni akarását, lelki és fizikai erejét.
Ez idő tájt Anglia más hadi és veterán kórházainak, illetve otthonok lakói is elkezdtek sportolni, így egyre többen vettek részt az évente megredenezendő Stoke Mandeville-i versenyen. Az sportágak köre is egyre bővült, az íjászat mellé atlétika, vívás, asztalitenisz és kosárlabda társult.
A holland, lengyel, belga, francia hadisérülteknél ugyanúgy, mint az angol kórházakban és otthonokban a második világháborút követően szintén elkezdték a sport erejét felhasználni az orvosi rehabilitációs folyamatokban. Négy holland hadisérült 1952-ben Stoke Mandeville-be utazott, hogy részt vegyen a játékokon, és megmérkőzzön az angol, kerekesszékes hadi veteránokkal. Ez jelentette a játékok történetének első nemzetközi részvételét.
Széthúzás és egységesülés
Az évenkénti, nemzetközi szintű, egyre magasabb színvonalú és résztvevői létszámú sportrendezvény, több fontos szervezési probléma megoldását követelte meg a szervezőktől és a rendezőktől. Gondok akadtak anyagi, szabályozási és szállás téren.
A játékok pénzügyi alapját az 1955-ben létrehozott Brit Gerincsérült Sportolók Alapítványa, a British Paraplegic Sports Eudowment Fund jelentette, két évvel később a játékszabályokat és a különböző sérültségeket és sportági szabályoknak megfelelően összhangba kellett hozni. Erre szolgált a Világ Veteránjai Szövetségének párizsi konferenciája. ahol megalkották a sportágak adaptált szabályait és a mozgáskorlátozott sportolók sérültségéből adódó verseny kategóriáit. Rövid időn belül megalakult az első nemzetközi sportszövetség mozgáskorlátozottak számára: a Nemzetközi Stoke Mandeville-i Játékok Szövetsége (International Stoke Mandeville Games Federation).
E gyors szervezeti fejlődés eredményeképpen következhetett be, hogy 1960-ban, a soron következő Stoke Mandeville-i játékokat - az 1948-as első játékok céljával azonosan – a XVI. nyári olimpia helyszínének városában és közvetlenül azt követő időpontban Rómában rendezték meg.
A következő években több hasonló szervezet alakult International Sports Organisation for Disabled (ISOD), külnböző problémákra külön-külön PL: Központi Idegrendszeri Sérültek Nemzetközi Sport és Rekreációs Szövetsége, Látássérültek Nemzetközi Sportszövetsége stb. Az a gondolat, hogy a már meglévő nemzetközi szervezetek egységét demonstrálására hozzanak létre egy koordinációs bizottságot 1980-ban fogalmazódott meg. Erre az egységre azért volt szükség, mert a négy nagy nemzetközi szövetség külön utakon járt, megakadályozva a parasport további egységét. A négy szervezet végül két évvel később megalapítja saját ernyőszervezetét a Nemzetközi Szövetségek Koordinációs Bizottságát (International Coordination Committee Sports for Disabled, ICC). Az ICC-ben a négy szövetség delegáltjai (elnök, orvos, technikai szakértő és még két személy) dolgoztak a négy évenként megrendezésre kerülő játékok érdekében. Ennek ellenére a küövetkező játékot annak történetében először, és remélhetőleg utoljára két helyszínen szervezik meg.
Az igazi egység csak 1988-ra alakult ki, a szöuli paralimpiára. Ezóta hívják hivaltalosan is paralimpiának a négyévenkénti megmérettetést.
Jelen
Az „olimpiai család" után, jelenleg a „paralimpiai család" a világon második legnépesebb sportszervezet a 161 nemzeti tagszervezetével, amelyek közül 50 Európából-ból, 42 Afrikából-ból, 26 Amerikából 22 Kelet-Ázsiából 13 Közép-keletről, 8-at pedig Óceánia, nemzeti paralimpiai bizottságai alkotnak. E szervezeti életben bekövetkezett több mint ötven éves fejlődési folyamat változásai, a paralimpiai játékok egyre magasabb sportszakmai színvonala, a játékok egyre növekvő nézettsége, tette lehetővé, hogy a 2001-ben szerződés szülessék a jövőről, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és az IPC között. A megállapodás rögzíti, hogy 2012-től a mindenkori olimpiai játékokat követően két héttel, az olimpiai játékokat rendező városban és a versenyek helyszínein kell a paralimpiai játékokat megrendezni.
A paralimpia jelenlegi sportágai: asztalitenisz, atlétika, boccia, csörgőlabda, erőemelés, evezés, íjászat, judo, kajak-kenu, kerekesszékes kosárlabda,kerekesszékes rugba, kerekesszékes tenisz, kerekesszékes vívás, kerékpározás, lovaglás, sportlövészet, triatlon, úszás, ülő röplabda, vitorlázás.
Magyar részvétel
Pásztory Dóra, kétszeres paralimpiai bajnok
Hazánk a paralimpiák történetében eddig 29 arany érmet nyert. A legsikeresebb részvétel 1984-es New York-i olimpia volt, amikor tizenháromszor győzedelmeskedtek parasportolóink. Az idei londoni paralimpiai játékokokra eddig kilenc sportágban hramincegyen szereztek indulási jogot, de még néhányan várnak szabad kvótára. A végleges nevezés augusztus 6-án zárul le.
reformatus.hu, Burns Katalin
Forrás: hparalimpia.hu, mti, eninews
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.