Közös örökségünk
2013. december 02., hétfőMegnyílt a Ráday Gyűjtemény Benda Kálmánról elnevezett könyvtára. Az egykori igazgató, Benda Kálmán történész tudományos szakkönyvtárát örökösei ajánlották fel, a kutatószobát az emlékére rendezett konferencián adták át.
Születésének századik évfordulóján Benda Kálmánra emlékeztek a Dunamelléki Református Egyházkerület székházában november 27-én, szerdán. A Széchenyi-díjas történész, levéltáros, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja jelentős könyvállománnyal rendelkezett, a kutatómunkában hasznosított magánkönyvtára csaknem három éve került a budapesti Ráday Gyűjtemény birtokába.
– Ez a gyűjtemény Benda Kálmán saját könyvtára volt, amelyet a család a Ráday Gyűjteménynek adományozott. Manapság nem annyira ismert, hogy a régebbi időkben a tudományos kutatók otthonukban is felhalmoztak egy saját könyvtárat, ami nem tévesztendő össze azzal a családi könyvtárral, amelyben a szépirodalmi művek is helyet kaptak. Benda Kálmán tudósi magánkönyvtárában történettudományi szakkönyvek, kézikönyvek, monográfiák, tanulmányok, különlenyomatok és folyóiratok találhatók, amelyek néhány alapvető lexikont leszámítva nem általában a magyar történelmet fedik le, hanem az ő kutatási területét. Benda Kálmán elsősorban a Bocskai-felkeléssel, a Rákóczi-szabadságharccal, a török hódoltsággal, a magyar jakobinus mozgalommal, valamint a 18. századi politikával és művelődéstörténettel foglalkozott, ezekből a korszakokból nagyon gazdag, hatezer kötetes könyvtári állományt hozott létre – ismertette Berecz Ágnes, a Ráday Gyűjtemény jelenlegi igazgatója.
Tiltólistán, mégis aktívan
Mint mondta, Benda Kálmán szenvedélyesen szeretett tanítani (a róla elnevezett pedagógusdíjat a dunamelléki egyházkerület nemrégiben adta át a szakmájukban kiemelkedő pedagógusoknak).
– A történelem úgy alakult, hogy valahányszor pedagógusi pályája kezdődött volna, jött egy olyan fordulat, ami ezt lehetetlenné tette. Benda Kálmán 1913-ban született, az életét derékba kapta a második világháború, aztán az 1948-as fordulattal és átrendeződéssel nem kívánatos személlyé vált. Állását elveszítette, az akkori Pázmány Péter Tudományegyetemről és a mai Történettudományi Intézet elődjének számító kutatóintézetből is el kellett mennie. Ezután nagyon sokáig szerepelt azon a láthatatlan tilalomlistán, amelynek következtében nem kaphatott publikálási, valamint megszólalási lehetőséget a médiában. A hatvanas évek második felében kezdett enyhülni ez a helyzet, ám a katedrára akkor sem engedték vissza. Ő azonban megtalálta a lehetőségeket, élesztgette a népfőiskola hagyományát, előadásokat vállalt az ország különböző pontjain, eldugott kis falvak művelődési házain át a rádió ismeretterjesztő műsoraiig. A hetvenes években már nagyon sok ismeretterjesztő típusú felkérést vállalt. Csak élete végén kerülhetett vissza formálisan is az oktatásba, amit ő továbbra is nagyon szeretett és fontosnak tartott. Az volt a véleménye, hogy teljesen mindegy, hogy tudós történészek milyen elvont kérdéseken vitatkoznak egymás között, a lényeg az, hogy a köztudatban mi rögzül, illetve mi határozza meg a közgondolkodást.
Forrás: jakus Ágnes/Parókia Sajtószolgálat
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.