Kárpát-medencei imanap tizedszer
2015. december 04., péntekAz imanapot, melynek keretében minden évben más-más Kárpát-medencei református egyházkerületért imádkozhatnak a gyülekezetek december első vasárnapján, Kárpát-medencei nőszövetségi vezetők kezdeményezése nyomán 2006-ban tartották meg először. Idén a Szerbiai Református Keresztyén Egyházért imádkozunk.
„Kárpát-medencei református hitéletünk régi szükséglete az, hogy a történelem folyamán darabokra tört, kívánatos egységet a gyakorlati egyházi életben újra élővé tegye" – írja Halász Béla, a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspöke a liturgiát és háttéranyagokat tartalmazó imanapi füzet köszöntőjében. Mint arra rámutat, lelki egységünket legjobban a közös imában tudjuk kifejezni. Bizonyságtételünk a délvidéki egyházvezető szerint akkor lehet hiteles mások előtt, ha megmutatjuk, hogy egymást szeretjük, és szeretetben hordozzuk egymás terhét. „Ebben az imádság a legelső feladatunk, és minden más ebből kell, hogy táplálkozzon" – fogalmaz a püspök.
Küzdelem a megmaradásért
Halász Zsuzsanna, a Szerbiai Református Keresztyén Egyház idén április 11-én megalakult nőszövetségének elnöke köszöntésében arról ír, hogy nemcsak nőszövetségük, hanem egyházuk gyülekezeteinek múltja is a legfiatalabb az egész Kárpát-medencében, hiszen a mai Vajdaság területén az első református közösségek letelepítése csak az 1700-as évek végén történt. „Igaz, akiket akkor Mária Terézia uralkodása idején ide telepítettek, erős református közösségekből jöttek, de itt meg kellett küzdeniük az új helyen az új helyzettel" – teszi hozzá. Mint írja, ez a küzdelem jelenleg kétszeres kisebbségben zajlik: „mint reformátusok és mint magyarok küzdünk megmaradásunkért".
Imalánc
„Szeretettel kérjük az egyházközségek lelkipásztorait, hogy kapcsolódjanak be ebbe az imaláncba, istentiszteleti keretet biztosítva az imanapnak" – írja imanapi körlevelében P. Tóthné Szakács Zita, a Magyarországi Református Nőszövetség elnöke. A Kárpát-medencei imanaphoz mindig az érintett egyházkerület nőszövetsége állít össze liturgiajavaslatot, valamint a terület múltját és kulturális értékeit is bemutató segédanyagokat, amelyet az imanapi alkalmat szervező gyülekezetek felhasználhatnak.
Az idei imanapi füzetben a liturgiajavaslat mellett így olvashatunk a terület természeti, társadalmi viszonyairól, az egyház történetéről, a két – bácskai és bánsági – egyházmegye gyülekezeteiről, a női szolgálatról, történelmi múltunkról a déli végeken, de található írás egy „kétségtelenül református sajátosságról", a csigatésztáról is. A Szerbiai Református Keresztyén Egyház sajátos helyzetét tükrözi az is, hogy a liturgiában a szokástól eltérően egy teljes prédikáció is szerepel. Az egyház sok szórványközösségében ugyanis – helybenlakó és rendszeresen kijáró lelkipásztor hiányában – vasárnaponként gyakran csak a prédikáció felolvasására van lehetőség.
Imanap a gyakorlatban
„2004-ben a kettős állampolgárságról szóló népszavazás kapcsán nyilvánvalóvá vált, hogy mennyi előítélet él bennünk, egyháztagokban is egymással szemben. Egyértelműnek tűnt, hogy mindez – az 1989-es politikai átalakulás előtti évtizedek elszigeteltségére is visszavezethető – komoly ismerethiányból fakad" – avat be az imanap hátterébe P. Tóthné Szakács Zita. Ezért e program elsődleges célja a nőszövetségi elnök szerint az ismeretátadás, ezáltal pedig a közösségek megerősítése és gyülekezetek kapcsolatfelvételének elősegítése. „Ez nemcsak istentiszteleti alkalom, fontos szerepet kap a felkészülés során az ismertető anyag megbeszélése is" – fogalmaz. A gyakorlati megvalósítással kapcsolatban elmondja, hogy az elkészített liturgia vagy annak csupán egy-egy eleme – például imádság és az igehirdetéshez választott textus – felhasználható a vasárnapi istentisztelethez, de akár kötetlen, szeretetvendégséggel egybekötött összejövetel is szervezhető egy gyülekezeti délutánhoz vagy nőszövetségi alkalomhoz kapcsolva.
reformatus.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.