Inspiráló keresztyén értékek
2013. október 17., csütörtök„Erkölcsi iránytűre van szükségünk" – mondta Jan Peter Balkenende volt holland miniszterelnök a húsz éves fennállását ünneplő Károli Egyetem ünnepi konferenciáján, melynek a professzor kiemelt vendégelőadója volt.
„Istennek ajánljuk ezt a konferenciát, kicsi, de növekvő egyetemünkön" – e szavakkal nyitotta meg Balla Péter rektor a Károli Gáspár Református Egyetem születésnapi díszkonferenciájának harmadik napját. Jan Peter Balkenende, az egyetem díszdoktora, volt holland miniszterelnök Kálvinisták vagyunk címmel tartott előadást. A vallási mozgalmak 21. századi történetét elővetítve a protestantizmus lehetőségeiről és kockázatairól beszélt. Előadásában elsősorban a keresztyén szempont gazdaságban és az üzletben való megvalósulási lehetőségeibe nyújtott betekintést.
Jan Peter Balkenende (1956) az amszterdami Szabadegyetemen 1980-ban történettudományokból, 1982-ben holland jogból szerzett diplomát. Ugyanitt 1992-ben jogtudományokból doktorált a kormányzati szabályozás és a civil társadalom szervezetei témájú disszertációjával, 1993-tól 2002-ig pedig az egyetem tanára volt (kutatási területe: keresztyén szociális gondolkodás a társadalomról és gazdaságról). Politikai pályafutását a Keresztyén Demokrata Szövetség (CDA) színeiben Amstelveen városi tanácsi képviselőjeként kezdte, ezt a tisztséget 1982–től 1998-ig töltötte be. 1984–1998 között a párt tudományos háttérintézetének munkatársa, 1998-től 2002-ig parlamenti képviselő, 2001-től frakcióvezető volt. 2002. július 22. és 2010. október 14. között Hollandia miniszterelnöke volt. 2009-ben az ő neve is felmerül az Európai Tanács lehetséges első állandó elnökeként. Jelenleg az Ernst & Young tanácsadó cég munkatársa és a rotterdami Erasmus Egyetem tanára. 2005. október 10. óta a Károli Egyetem díszdoktora, 2011-ben az egyetem Károli Emlékérmet adományozott a professzornak. Balkenende az Egyetemen végzett több éves tudományos tevékenységével hozzájárult az intézmény fejlődéséhez, hazai és külföldi elismertségének növeléséhez.
„Mit ért a világ a 'kálvinista' szón?" – kezdte előadását Balkenende, aki szerint a legelső asszociáció, ami eszébe jut a kálvinizmussal kapcsolatba lépőknek: „keményen dolgozó emberek". Sokan nem tudják, de a kálvinizmus óriási történelmi jelentőséggel bír. A professzor a gondolkodási áramlat hét elemét emelte ki, ezeket adta a kálvinizmus a világnak: hitbeli inspiráció, Isten és ember közötti közvetlen kapcsolat, teológia, vallásszabadság, az egyház demokratizálása, a társadalom szerveződése, civil aktivitás. Szerinte a protestáns értékek egyáltalán nem a múlt kövületei, hanem a 21. század politikájában, történelmében inspirációként jelen lehetnek.
„Itt az egyetemen is feltehetjük a kérdést: van-e jövője gyerekeinknek és unokáinknak? Az értékek kérdése tehát rendkívül fontos. Az értékek pedig inspirációforrásként hozzájárulhatnak új elgondolások, megoldások és nézőpontok megtalálásához. A protestantizmus egy olyasfajta nézőponttal függ össze a kívánatos társadalmi berendezkedést illetően, miszerint minden ember képes felelősséget vállalni, és hogy az államnak el kell ismernie a társadalmi viszonyokat is"— mondta a professzor, aki szerint a protestantizmus erkölcsi iránytűt ad nemcsak a mindennapi életben, de a gazdasági és üzleti szférában is. Manapság morális krízis dúl, de a keresztyén értékek utat mutathatnak: a „szeresd felebarátodat" elve, felelősség és erkölcs. Amikor kormányokat vagy az üzleti életet elemezzük, arra jutunk, hogy az értékek az alapjai mindegyik működésének. A keresztyén értékrend pedig stratégia is lehet.
Balkenende végül Abraham Kuyper, a 19. század végének és a 20. század elejének Hollandiájában fontos szerepet játszó protestáns gondolkodóra hívta fel a hallgatóság figyelmét. Kuyper meggyőződése volt, hogy társadalmi kérdésekben el kell ismernünk Isten akaratának szükségességét. Emellett úgy vélte, hogy az embereknek szabadnak kell lenniük társadalmi kapcsolataik alakításában – hogy saját, iskolájuk, egyetemük és saját szakszervezetük legyen –, és azon az állásponton volt, hogy az államnak el kell ismernie ezt a sokszínűséget. Kuypernek rendkívül nagy hatása volt, hiszen ő alapította meg a Hollandiai Református Egyházat, az amszterdami Szabadegyetemet, a De Standaard című napilapot, a Forradalomellenes Pártot és miniszterelnök is volt.
A Károli Egyetem idén ünnepli megalapításának 20. évfordulóját, aminek alkalmából Confessionality and University in the Modern World – 20th Anniversary of „Károli" University (Hitvallás és egyetem a modern világban) címen nemzetközi konferenciát szervezett. A háromnapos angol nyelvű eseményen felszólalt Mwenda Ntarangwi, az IAPCHE (a keresztény felsőoktatás támogatására létrejött nemzetközi szervezet) ügyvezető igazgatója is. A konferencia – melyet Bölcskei Gusztáv református püspök, a Zsinat lelkészi elnöke is köszöntött – három fő panelből állt. Az első célja azon alapvető teológiai és szervezeti elvek megvitatása, amelyek a kommunizmus bukásakor a két új keresztény egyetem megalapításához vezettek, valamint „reflektálás mindazokra a kihívásokra és lehetőségekre, melyekkel napjaink posztmodern, szekuláris környezetében egy egyházi fenntartású egyetem szembesül". A második panel a hitvallás és a nemzet kérdéseit tárgyalta, kitérve annak bibliai vonatozásaira is. A harmadik panel keretében a vallásosság és a protestantizmus 21. századi jelenségei kerülnek előtérbe, elsősorban szociológiai szemszögből.
A reformatus.hu korábban interjút készített Jan Peter Balkenende professzorral, melyet itt olvashat.
reformatus.hu
Fotó: Varga Gábor
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.