Ifjúsági misszió, konfirmáció, önkéntesség
2012. április 25., szerdaTallinban rendezte meg soron következő konferenciáját április 11-14. között az International Association for the Study of Youth Ministry (IASYM). A tudományos találkozó előadói között dr. Siba Balázs képviselte egyházunkat.
Az IASYM elsősorban az ifjúsági munkával tudományosan foglalkozó és a keresztyén egyházakhoz kötődő kutatókat fogja össze. E nemzetközi szervezet évente régiónként, kétévente pedig világszinten ülésezik, és bár az idei konferenciát az európai régió számára hirdették meg, mind az előadók, mind pedig az érdeklődők között voltak Ausztráliából és az Amerikai Egyesült Államokból is. A magyar előadó a hazai egyházi ifjúsági munka rövid bemutatása mellett a fiatalok élettörténetének gondozásának módszereiről és az életvezetési tanácsadás fontosságáról beszélt.
Közös problémák
Érdekessége a konferenciának, hogy a tudományos diskurzus nemzetközileg kevésbé ismert területeiről, a volt keleti blokkból, Csehországból, Litvániából és Észtországból is hangoztak el előadások. Ezekben az országokban a rendszerváltás után a fiatalok körében is megfigyelhető volt az a felfokozott figyelem, mely az egyházak felé fordult, és ugyanúgy érvényes az a tendencia, hogy a fiatalok számukat tekintve egyre kevesebben vannak az egyház közelében.
Ezzel a jelenséggel találkozhatunk Amerikától Ausztráliáig, és a válaszkeresésben is vannak hasonlóságok az országok között, például projektek, fesztiválok szervezése. Ami azonban figyelemre méltó, hogy egyes egyházakban hosszú távú és átfogó programokat dolgoztak ki, melyek nemcsak egy-egy élmény közé, hanem egy összefüggő koncepció mentén próbálják megszólítnai és megtartani a fiatalokat, nem is eredménytelenül.
Megoldási javaslatok
Finnorzságban például a fiatalok több mint 90%-a vesz részt konfirmációs oktatáson, és az ifjúsági kultúrának is része a konfirmáció. A magyarázat arra a csaknem száz éves gyakorlatra vezethető vissza, ami során a konfirmandusoknak többnapos táborokat szerveznek. A siker másik fontos tényezője az, hogy az egyház a konfirmáció után is kínál programokat a konfirmáltaknak. Nagyon fontos a tizenévesek bevonása az önkéntes szolgálatba. Csaknem minden harmadik konfirmandus az egyház „hivatásos" önkéntesévé válik.
A másik figyelemre méltó koncepció pedig a Norvég Evangélilus Egyházban elindult kezdeményezés, egy átfogó pedagógiai reform az élet első tizennyolc évére. Az egyházvezetés és a gyülekezeti közösségek párbeszédéből született progarm első hat éve bizonyítja, hogy csak strukturált információcserének van értelme, hiszen ennek eredményeképpen a gyülekezetek egymástól tanulva új programokat indítottak, ezzel a konfirmáció mellett újabb lehetőségeket kínálva a fiataloknak a bekapcsolódásra.
A konferenciáról bővebb információ: www.iasym.net
Siba Balázs
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.