„Hogy egyházaink befogadó közösségek legyenek.” -2010 a migráció éve

2009. november 25., szerda

A migráció egy globális jelenség – nyilatkozta Ferenczy Enikő református lelkész, missziói munkatárs. Az emberek a megélhetés miatt vándorolnak, sokan vallási háborúk és az üldöztetés elől menekülnek, sokan pedig egy jobb élet reményében, biztonságot keresve hagyják el otthonukat. Az egyházaknak ott kell lenni ezeknek a problémának a megoldásában is, együtt kell gondolkodni a civiltársadalom és az állami szervezetek képviselőivel. – mondta Ferenczy Enikő utalva arra, hogy ez a gondolat már az Egyházak Világtanácsának korábbi konferenciáin is megfogalmazódott. November 25-e és 27-e között több mint 60-an vesznek részt a budapesti tanácskozáson. Ferenczy Enikő szólt arról, hogy ez a tanácskozás is ráirányítja a figyelmet erre a kérdésre, segítve egyházainkat abban, hogy közösségeink befogadóak legyenek. Hozzátette: a korábbi nyugat-európai tapasztalatokra is szükség van, ugyanakkor Európának egységesen kell foglalkoznia ezzel a kérdéssel, ahogyan az egyházaknak is. A Magyarországi Református Egyházban a 80-as évek végétől, 2003 óta pedig már hivatalosan is működik Menekültmisszió. Ez a szervezet tavaly óta az Európai Egyházak Migrációs Bizottságának is tagja lett. A misszió célja az, hogy segítse a menekültek társadalmi beilleszkedését. A missziós munka során a lakhatásban, a tanulásban a munkahely keresésben is segítik a hozzájuk fordulókat.