Hidat építenek
2014. április 17., csütörtökA negyvenéves magyar Lepramisszió hálaadó rendezvényét április 6-án tartották a Skót Misszió templomában. Riskóné Fazekas Mártával, a magyarországi Lepramisszió igazgatójával beszélgettünk.
Az elmúlt évtizedek során hogyan változott a magyarországi Lepramisszió munkája?
Ahogy az emberi szervezet növekszik és változik, ha egészséges, ugyanúgy a mi szervezetünknek is változnia és növekednie kellett. Különben olyan lenne, mintha egy gyermeket nem engednének nőni, hanem azt mondanák, hogy maradjon a bölcsőben. Az Isten és a szolgálat iránti hűség a legfontosabb. Dobos Károly negyven éve felismerte, hogy az akkori lehetőségek között mi az a legtöbb, amit meg lehet tenni. Ezek a lehetőségek negyven év alatt nagyon megváltoztak, a Nemzetközi Lepramisszió is teljesen átalakult. Nekünk is azt kell elérni, hogy mindig a lehető legtöbbet tegyük meg az adott idők lehetőségein belül. Ma már ugyanúgy, mint a nyugati támogató országok, komoly gyógyító projekteket vállalunk, vagyis adományokkal járulunk hozzá a gyógyításhoz. Ez húsz éve még lehetetlen lett volna. Ehhez az kellett, hogy négy éve komoly fejlesztést kezdjünk el, aminek eredményeként a korábbi támogatóink száma megduplázódott, a támogatás pedig két és félszeresére nőtt. Ez igen nagy eredmény.
Mi az, amiért a leginkább hálát tud adni?
A legnagyobb ok a hálaadásra, hogy azokban a nehéz időkben, amikor sokan azt gondolták, hogy folytatódik az egyházak visszaszorulása, illetve a lakosság lelki, anyagi állapota megkötött volt, példátlan szolgálat indult el. Magyarországnak nem voltak gyarmatai, éppen ezért csoda, hogy ennyi ember szívében meggyulladt valami, hogy Afrika, India, Délkelet-Ázsia nyomorultjairól gondolkodjanak, tegyenek értük, pénzt áldozzanak rájuk. Örömteli és hálára indító dolog, hogy mennyi rejtett tartalék, jó szándék van a magyar népben, nem is beszélve az önkénteseinkről, akik szaktudásukkal járulnak hozzá a misszióhoz. Negyven éve egyedüliek vagyunk ebben a kelet-európai régióban, egyik szomszédunk sem tagja a Nemzetközi Lepramissziónak.
Aki itthon szeretné segíteni a Lepramisszió munkáját, hogyan teheti ezt meg?
Nagy segítség, ha valaki komolyan veszi azt, hogy hívő emberként imádkozzon, és az imádságaival kapcsolódjon be a Nemzetközi Lepramisszió közösségébe. Adakozással, illetve támogatói hozzáállással lehet segíteni az ügyet, hiszen ebből lesz gyógyszer, műtét, oktatás, életkezdési támogatás a betegek számára.
Mik a jövőbeli céljaik?
Elsőként, hogy maradjon meg és erősödjön a lelki örökségünk. Továbbá minél inkább szeretnénk hidat építeni azokhoz a nemzedékekhez, akik érthető módon még nincsenek abban a helyzetben, hogy egy jótékonysági szervezetet támogassanak – gyerekek, diákok, fiatal felnőttek –, viszont sokféle módon el lehet érni őket. Ezt szolgálta a most kiírt gyermekrajz-pályázatunk is, amire összesen 380 pályamunka érkezett.
Távoli földrészeken segítenek
A magyar támogatók adományai idén egy indiai és egy kínai projektet támogatnak. Indiában él a világ leprabetegeinek körülbelül 80%-a. A magyar Lepramisszió a Delhi közelében lévő Shahdara lepramissziós kórházának működését támogatja az adományok nagyobb részével. A másik egy dél-kínai projekt: Kínában komoly kérdés a lepra, viszont a Nemzetközi Lepramisszió csak néhány éve tud tevékenykedni az országban. A magyar Lepramisszió öt éve, évről évre egyre nagyobb mértékben támogatja a Xishuangbanna terület rehabilitációs projektjét.
Szenci-Kovács Emese
Az interjú megjelent a Reformátusok Lapja 2014. évi húsvéti számában.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.