Egyházi vezetőkkel egyeztetett Áder János a párizsi klímacsúcsra készülve

2015. október 29., csütörtök

Az élő bolygót olyan állapotban kell az utódokra hagyni, ahogy kaptuk – hangsúlyozta az államfő  október 28-án, amikor Veres András római katolikus és Szabó István református püspököket fogadta hivatalában. Az egyházvezetők és az elnök egyetértettek abban: ez a párizsi klímakonferencia tétje.

Altorjai Anita, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóigazgatója az MTI-vel közölte, hogy a közelgő párizsi klímacsúcs jegyében a szerdai megbeszélés témája a környezeti fenntarthatóság volt. A találkozón Áder János hangsúlyozta, hogy az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás olyan mértékűvé válhat, ami veszélyezteti gyermekeink és unokáink jövőjét, civilizációnk vívmányait és azok fennmaradását. Ezért nem szabad elfelejtkezni arról, hogy – miként Ferenc pápa írta – „mi magunk is a Föld lakói vagyunk. Testünket a bolygó elemei alkotják, annak levegőjét lélegezzük be, annak vize éltet, és frissít fel bennünket" – szögezte le az államfő.

A tájékoztatás szerint a köztársasági elnök és vendégei egyetértettek abban, hogy a közös felelősség közös cselekvést követel, így azt is, hogy vallástól, világnézettől függetlenül szót kell emelnünk élő bolygónk védelme ügyében. Az államfő és az egyházvezetők egyetértettek abban, hogy vallásától függetlenül minden hívő és a nem hívők érdeke közös: élő bolygónkat olyan állapotban kell utódainkra hagyni, ahogyan kaptuk, olyannak kell megőriznünk, amilyennek szeretjük. Ez a párizsi csúcs tétje – rögzítették.

Al Gore, a környezetvédelmi tevékenységéért Nobel-békedíjjal elismert volt amerikai alelnök által elindított nemzetközi klímavédelmi kampányhoz Magyarország, Áder János kezdeményezésre, az Élő Bolygónk című kampánnyal csatlakozott. Az akció célja, hogy a minél több ember támogató online aláírásával nyomást gyakoroljon azokra az országokra, amelyek még nem ismerték fel a klímavédelem jelentőségét. A magyarországi keresztény egyházak által szeptember végén ünnepelt Teremtés hetének idei témája – szintén a párizsi konferenciára készülve – az éghajlati igazságosság volt, s csatlakoztak a decemberi csúcstalálkozóra szervezett zarándoklathoz is.

MTI – reformatus.hu, fotó: Máthé Zoltán