Egyházi küzdelem a latin-amerikai korrupció, a fegyverkereskedelem ellen

2009. december 01., kedd

„Találkozás az élő Jézus Krisztussal, út a megtéréshez, a szeretetközösséghez és a szolidaritáshoz Amerikában" – címmel ülésezett a szentszéki Püspöki Szinódus Főtitkárságának Amerikai Különleges Tanácsa, s megvitatta a legsürgősebb teendőket a „zöld kontinenst” illetően… (Vatikán) - Ezt erősítették meg azon a találkozón, amelyet a Püspöki Szinódus Főtitkársága Amerikával foglalkozó Különleges Tanácsa tartott november 17-én és 18-án. A szervezet 14. üléséről a Szentszék sajtóközleményben tájékoztatott. A megbeszéléseket Nikola Eterovic érsek, szinódusi főtitkár vezette. Az egyik fő téma a Püspöki Szinódus Amerikával foglalkozó 1997-es Különleges Közgyűlése volt: "Találkozás az élő Jézus Krisztussal, út a megtéréshez, a szeretetközösséghez és a szolidaritáshoz Amerikában" - címmel. A másik megvitatott téma pedig az evangéliumi örömhír inkulturációja volt. Korunk drámája kétségtelenül a szakadás az élet és az Evangélium között - állapították meg. Az inkulturáció folyamata nagymértékben függ a hitre neveléstől, amelyet elsősorban a katolikus családok, az iskolák és egyetemek végeznek. Emellett a média, ha megfelelően használják, rendkívül hatékony lelkipásztori eszköz lehet. Az ülésen aggodalommal szóltak a latin-amerikai földrész problémáiról, mint a kábítószer-kereskedelem, a pénzmosás, a elterjedt korrupció, az erőszak és a fegyverek széles körű használata. A földrész valamennyi helyi egyházának föl kell emelnie szavát a fegyverkezés ellen, amely óriási pénzt emészt föl, ahelyett hogy azt a nyomor felszámolására és a fejlődésre fordítanák. Szó esett még az emigráció jelenségéről, a faji megkülönböztetésről, a külföldi adósságról, az egyes társadalmi csoportok közötti egyenlőtlenségekről, valamint a természet esztelen pusztításáról. Az egyház mindezeken a területeken felajánlja hozzájárulását a társadalom java érdekében. Ígéretesnek nevezték az ülésen a nagy kontinentális missziót, amely Latin-Amerika országaiban folyik, s amelynek célja az új evangelizáció előmozdítása. Reményre ad okot az egyház számos lelkipásztori kezdeményezése, szolidaritása a szegények és kirekesztettek iránt. A kritikus helyzetekre az egyház társadalmi tanításában találhatjuk a választ - állapították meg. Nagyon fontos, hogy Latin-Amerikában a lelkipásztori munkatársak elsajátítsák ennek ismereteit, amelyek fényében cselekedhetnek. Hasonló módon a világi hívek képzését is támogatni kell, hogy a Krisztusba vetett hit nevében a földi valóság átalakításán fáradozhassanak. A Püspöki Szinódus Főtitkársága Amerikával foglalkozó Különleges Tanácsa következő, 15. ülését 2010. november 16-án és 17-én tartja. (RV.de – 2009-12-01 – dr. békefy – www.reformatus.hu)

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió