Egyházak is együttműködnek a magyar Afrika-stratégia megvalósításban
2012. február 21., keddA Külügyminisztérium (KÜM) és az Afrikával foglalkozó szervezetek konzultációsorozata e hónapban új lendületet kapott. 2012. február 1-jén kerekasztal-beszélgetésen találkoztak a kormányzat, az Afrikával foglalkozó civil szféra, valamint a református, evangélikus és katolikus egyház képviselői, hogy egyeztessenek a 2010 óta folyamatos, Afrikával kapcsolatos stratégia elméleti konzultációjának gyakorlatba ültetéséről.
A megbeszélés két dokumentum alapján zajlott: az egyik a Külügyminisztérium kiadásában megjelent Magyar Külpolitika az Uniós Elnökség után, a másik az Afrikáért Alapítvány, az Afrikai Magyar Egyesület és az Anthropolis Egyesület által készített Stratégiai ajánlások Magyarország leendő afrikai fejlesztési stratégiájához. Szesztay Ádám, a Külügyminisztérium Stratégiai Tervezési Osztályának vezetője szerint a két stratégia több ponton megegyezik egymással, és – mivel az összhang már megvan a kormány és a civil szféra Afrika stratégiája között – ideje a megvalósításon is együtt dolgozni.
A KÜM stratégiájában hangsúlyt kap Magyarország Afrika-politikája. Kiemelt feladatként a humanitárius segélyezést, a mezőgazdaságot, környezetvédelmet, az egészségügyet, a demokratikus átmenet tapasztalatainak átadását, valamint a kulturális sokszínűség és a kulturális értékek megőrzését nevezi meg. E feladatok végrehajtása Szesztay Ádám osztályvezető szerint úgy válhat lehetségessé, ha a civil szféra és az egyházak is becsatornázódnak, és az információáramlás, valamint a közös projektek rendszeresítése és az együttműködés gyakorlattá válik.
Az Afrika Kerekasztal célja, hogy a közeljövőben akcióterveket alkossanak, érdekeltségi régiók szerinti munkacsoportokat hozzanak létre, és közösen valósítsák meg a terveket.
A Magyarországi Református Egyház hosszú évek óta ápol partneregyházi kapcsolatokat Kenyában, Malawiban és Dél- Afrikában. A Magyar Református Egyház a kárpát-medencei magyarságot is képviseli az afrikai kezdeményezésekben, illetve kiemelt tevékenységi körébe tartozik a menekültügy és a megbékélés folyamata is, ami a két, fent említett stratégiai dokumentumban is témaként szerepel.
Forrás: Afriport.hu
MRE Külügyi Iroda
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.