Egy népszerű Kálvin-portré
2012. július 11., szerdaSzázhárom éve, a reformátor születésének 400. évfordulóján először közölt címlapján Kálvin-ábrázolást a Protestáns Egyházi és Iskolai Lap című hetilap.
A Kálvin János halálának 300. évfordulóján Genfben és a Kárpát-medencében rendezett ünnepségekről kiemelt terjedelemben már 1864-ben beszámolt a Protestáns Egyházi és Iskolai Lap, de sem képi ábrázolást az ünnepségekről, sem Kálvin portréját nem közölte. A nyomdatechnika fejlődése segítséget nyújtott abban, hogy 1909-ben – Kálvin születésének 400. évében – az újság már bőséggel közölhessen fényképeket is a Kálvin-ünnepségekről.
A Protestáns Egyházi és Iskolai Lap 1842 és 1919 között az egyik legnagyobb hatású protestáns sajtóorgánum volt.
A Kossuth Lajos támogatásával létrehozott hetilapot 1842 és 1848 között Székács József (1809-1876) evangélikus és Török Pál (1808-1883) református lelkészek szerkesztették. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését követő években az újság megjelentetésére 1858-ig nem volt lehetőség. Az újbóli kiadás során főszerkesztőként egymást követően tevékenykedve Ballagi Mór (1815- 1891), Szőts Farkas (1851-1918), Hamar István (1867- 1933) és Bilkei Pap István (1865-1943) nevét emelhetjük ki.
Az 1909. július 11-én, a reformátor születésnapja után egy nappal megjelent szám címlapján az egyik kedvelt félalakos Kálvin-portré kapott helyet. Az ábrázoláson párkány részre rákönyöklő reformátor kezében könyvet tart. Ruházata a hagyományos fület takaró sapka, bő prémes, ujjánál redőződő kabát. Hosszú, göndör, dús szakállal díszített arca intellektuális kisugárzást mutat. Tekintetét enyhén felfelé emeli.
A XX. század elején ez a háromnegyed profil formájú Kálvin-portré népszerűvé vált a magyar reformátusok körében, s a debreceni Kálvin János 500 éve című kiállításon 2009-ben képeslap és falra akasztható "kultuszkép" formájában is megjelent. A nyomtatvány terjesztését a debreceni Hegedűs és Sándor Könyvkiadó Vállalat végezte.
A két világháború közötti időszakban nagyon sok református kisnyomtatványon felhasználták ezt Kálvin-ábrázolást, amelyek közül a konfirmációs emléklapokat és a képeslapokat érdemes kiemelni.
A XXI. században több magyar művész is előképül alkalmazta saját Kálvin-portéjához ezt a műalkotást, így Győrfi Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész a karcagi Nagykun Református Általános Iskola bejárati kapujánál 2005-ben állított domborművén, valamint Kiss György a 2008-ban készített éremtervén.
Millisits Máté
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.