Az önkormányzati szerkezetváltás konferencia

2012. április 19., csütörtök

Szükséges-e, hasznos-e a megkezdett önkormányzati szerkezetváltás? A Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara által szervezett konferencia előadói szerint igen.

„Ne az legyen a jövőnk, amitől félünk, hanem az, amit merészelünk" – e régi bölcsességgel köszöntötte Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere az újpesti városháza dísztermében április 18-án megrendezett konferencián egybegyűlteket. „Így van ez az önkormányzati rendszer területén is" – folytatta Wintermantel, hozzátéve, hogy a mostani reform új alapokra helyezi a közigazgatást.

Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) rektora szintén idézettel köszöntötte az érdeklődőket: „Ékesen és jó renddel" történjen minden (1Kor 14:40). Balla utalt arra, hogy ez a konferencia illeszkedik az immár Károli-hagyománnyá lett konferencia-sorozatba, mely eddig az Alaptörvényt, az Egyházügyi Törvényt és a Munka Törvénykönyvét vette tárgyául. Miután Isten áldását kérte a konferenciára, Antalóczy Péter, a KRE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja mondott köszöntőt, rámutatva arra, hogy a közigazgatási hálózatok reformját nem lehet tovább halogatni.

Az első előadó, Tállai András önkormányzati államtitkár az új önkormányzati törvény legfontosabb változásait foglalta össze teltház előtt. Ennek során kiemelte, hogy az új szabályozás célja elsődlegesen a feladat-ellátás hatékonyságának növelése, és fontos, új elem, hogy a jövőben az önkormányzatok költségvetésének összeállításakor a hiány tervezésének lehetősége megszűnik, annak érdekében, hogy a működés ellehetetlenülése megakadályozható legyen. Célként határozta meg azt is, hogy a rendszer ügyfélorientált legyen, amihez az informatikát a jövőben maximálisan ki kell használni.

Tarnai Richárd kormánymegbízott a Pest Megyei Kormányhivatal részéről a kormányhivatalok és az önkormányzatok viszonyát boncolgatta. Tállaihoz hasonlóan az ügyfélorientált ügyintézést tekintette az egyik fő célnak, illetve bemutatta, hogy a jövőben az állami feladatok ellátásában a járásokkal egy olyan szint kerül beiktatásra, amely döntéshozatali szempontból elég közel van az érintettekhez, megfelelő mennyiségű és minőségű információval rendelkezik az állami feladatok eredményes teljesítéséhez.

Belső kontrollok és egyházi közreműködések

Gyüre Lajosné, az Állami Számvevőszék számvevő tanácsosa az önkormányzati vagyongazdálkodás kockázatainak csökkentésére kialakított belső kontrollok működtetéséről beszélt, és tizenkét önkormányzati ellenőrzés tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal.

A konferencia második, inkább szakpolitikai, szakigazgatási kérdéseket előtérbe helyező részének első előadását Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke tartotta, hangsúlyozva az új kisebbségi önkormányzati választási szabályok pozitívumait.

Ezután két település – Törökszentmiklós és Halásztelek – példáját ismerhették meg a konferencia résztvevői. Az előbbi kapcsán Juhász Enikő polgármester beszélt önkormányzat és szociális ellátórendszer viszonyáról, Papp Kornél, Halásztelek Város Önkormányzata oktatási bizottságának elnöke pedig az állami és önkormányzati közoktatási feladatellátás kapcsolódásaként az egyházak közreműködési lehetőségeit ismertette.

A rendezvény záró-előadásában – melyet Gajduschek György, a KRE Állam és Jogtudományi Karának docense tartott – a hallgatók politológiai és szervezéstani nézőpontból képet kaphattak az autonómia és hierarchia szerepéről a demokráciában.

A rendezvény levezető elnöke, a konferencia végén elhangzó kérdéseket is koordináló Temesi István, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense volt.

reformatus.hu

Fotó: Sereg Krisztián

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.