Az esztétika és a művészet lapjában református anyagok
2010. június 07., hétfőA németországi Hagenben jelenik meg a művészet, kultúra, teológia és esztétika témakörben a Ta katoptrizómena című folyóirat, melynek felelős kiadója a református Andreas Mertin.
Az immáron tizenkettedik éve megjelenő folyóiratnak ez a 65. száma. Benne a református felelős kiadó két anyagát is olvashatjuk. Az egyikben a svájci református lelkész-író, Kurt Marti „Jegyzetek és töredékek” című gyűjteményes kötetéről ír, valamint arról, hogyan jelenik meg a kereszt és a turini lepel a protestáns médiában. Kurt Marti könyve rövid időn belül két kiadásban is az olvasók elé került, s már készül a következő kiadása, jóllehet 1422 oldalas terjedelme sem mennyiségileg, sem minőségében nem mondható túl könnyű olvasmánynak. Írásai azonban lényeglátást, református szellemi álláspontot tükröznek, nem véletlen, hogy a berni Reformatio folyóiratban jelent meg a legtöbb írás 1964-2007 között. Az írások között szép számban akad meditáció és kritikus reagálás az akkori időkre, svájci egyházi és azon kívüli, valamint a nagyvilágban zajló eseményekre. A kritikus Mertin felteszi a kérdést: „Kurt Marti után mit írhatok még egyházról, felvilágosodásról, ami legalább annyira pontos reagálás lenne, mint az övé?”. Ezzel is jelezte a mai tollforgató Marti meglehetősen egyedülálló szellemiségének a nagyságát. A háromkötetes, szép kiállítású könyv már formátumában is méltó a szerzőhöz. – A turini lepelről írt teológiai glosszájában Andreas Mertin a nagypénteki esemény fontosságára utal, amikor is a kereszt áll(t) a történelem középpontjában. Ennél többet és mást a lepel sem mondhat és nem is bizonyíthat – summázható Mertin tétele. Ezt vizuálisan illusztrálja a legrégibb ma ismert keresztrefeszítési ábrázolás, a kb. 430-ból való elefántcsont faragvány. Ír a Cranach-féle keresztábrázolásról is, amin Luther a templomban prédikálás közben rámutat a keresztre. Találóan hasonlítja össze a református és a zsidó hagyomány közös vonásait a képtilalom tekintetében, valamint a katolicizmus és az evangélikusság kapcsolatát ezen a területen. Eljut egészen Barth Károlyig, aki nem kívánatosnak tartja a gyülekezetben és az istentiszteleten Jézus Krisztusnak a figurális ábrázolását. (reformiert-info.de – theomag.de – 2010-06-05 – dr. békefy-röhrig klaudia – www.reformatus.hu)
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.