A templom, ahol hajléktalanok élnek

2013. február 06., szerda

Egyedülálló hajléktalanszálló nyílt New York-ban: a Greenpoint Református Templom a környéken élő hajlék nélkülieknek segít.

A gyakran Kis-Lengyelország néven emlegetett Greenpoint városrész életének régóta részesei a bevándorló hajléktalanok, akik sokszor kénytelenek voltak az utcán hajtani álomra fejüket, és a téli hidegben megfagytak vagy erőszakos támadások áldozataivá váltak.

A New York-i reformátusok kezdeményezésének gyökerei öt évvel ezelőttre nyúlnak vissza, amikor egy csoport elkötelezett helybéli ad-hoc munkacsoportot hozott létre. A tavalyi év folyamán a városi Hajléktalan Szolgálati Osztály (Department of Homeless Service) pénzügyi támogatást ajánlott fel egy helyi program létrehozására. Ennek révén a greenpoint-i Református Templom lehetővé tette, hogy alagsorában november óta tíz hajléktalan legyen elszállásolható. Emellett lengyelül beszélő szakértőket is toboroztak.

A program fogadtatása – a várakozásoknak megfelelően – nem áttörően pozitív. A környéken élők aggodalmukat fejezik ki a közbiztonságot illetően, és a program szükségtelenségét hangsúlyozzák, mivel a közeli McGuinnes Boulevardon 200 férőhelyes hajléktalan szálló nyílt az ősszel. Mások szerint a reformátusok hajléktalanszállója a környéken kívüli hajléktalanokkal telik meg, míg Greenpoint hajléktalan populációja ellátás nélkül marad.

A Greenpoint Református Templom lelkésze, Ann Kansfield a program szükségességét ugyanakkor abban látja, hogy a főként lengyel hajléktalanok számára ijesztő olyan helyre kerülni, ahol nem beszélik a nyelvüket, így a McGuinness szálló nekik fenntartott ágyai üresen maradnak. A templom lehetőséget kínál, hogy a hajléktalanok azon a környéken maradhassanak, ahová tartoznak, illetve lengyelül beszélő személyzet segítse őket.

Külügyi Iroda
Fordította: Prozserin Veronika Anasztázia